14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Üçüncü doz aşı ne kadar gerekli?

  Dünya genelinde Delta varyantıyla birlikte vaka sayıları ciddi oranda artmaya başladı. Bir taraftan aşı seferberliği devam ederken 3. doz aşı olunmalı mı tartışması başladı.

  Dünya bir süredir 3. doz aşının gerekli olup olmadığını tartışıyor. Kimi uzmanlara göre üçüncü doz aşılamanın yapılması için henüz erken. Ancak bazı ülkelerde risk grubunda olanların üçüncü kez bağışıklık sağlamaları için üçüncü doz aşı vurulmaya başlandı.

  Aşı üreticisi Biontech/Pfizer “gelecek haftalarda” Avrupa Birliği ve ABD’de üçüncü doz için başvurunun yapılacağını açıkladı. Şirketin verdiği bilgiye göre iki doz aşı ilk altı ay boyunca hastalığın seyrinin ağır geçmemesi için koruma sağlıyor. Zamanla, özellikle de yeni varyantların oluşmasıyla aşının koruyuculuğunun azalmasından yola çıkılıyor. Bu nedenle üçüncü dozun altı ay ile 12 ay içinde etkili olacağı belirtiliyor.

  Beyaz Saray’ın sağlık danışmanı Anthony Fauci, Biontech/Pfizer’ın üçüncü doz başvurusunu ihtiyaç duyulması halinde hazır olmak adına olumlu bir adım olarak değerlendirdi. Ancak bu durumun üçüncü bir dozun gerekli olduğu ve herkesin üçüncü doz aşıyı olacağı şeklinde yorumlamaması gerektiğinin de altını çizdi. Fauci henüz ikinci doz aşısı vurulmamış çok fazla kişi olduğuna dikkat çekti.

  DSÖ’den aşılarla ilgili açıklama

  DSÖ KONUYLA İLGİLİ NE DİYOR?

  DSÖ Korona Acil Durum Komitesi Başkanı Didier Houssin de aynı görüşte olduğunu açıkladı. Üçüncü doz aşıların, özellikle de ilk doz aşıları temin etmekte dahi zorluk çeken ülkeler için “aşıya erişimde eşitsizliğe yol açabileceği” uyarısı yaptı.

  Diğer yandan Macaristan Başbakanı Victor Orban ikinci doz aşılarının üzerinden en az dört ay geçen vatandaşlara üçüncü doz aşı olabileceklerini duyurmuştu.

  RİSK GRUBUNDAKİLER İÇİN 3. DOZ NEDEN GEREKLİ?

  Fransa’dan sonra İsrail de özellikle ağır hastalığı olanlara üçüncü doz aşı uygulamaya başladı. Her iki ülkede de iki doz aşya rağmen zayıf bağışıklık sistemleri nedeniyle yeteri kadar antikor üretemeyen hastalar olduğu bildiriyor.

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geride bırakılan haftalarda bir adım daha ileri giderek Eylül ayından itibaren yılın başında aşılanmış risk gruplarına aşı yapılacağını açıkladı. Macron’un sağlık danışmanları ilk araştırmaların yaşça büyük kişilerin gençlere göre daha az antikor üretmelerinin yanı sıra oluşan antikorların hızlıca kaybolduğunu da ortaya koyduğuna dikkat çekti.

  Bakan Koca duyurdu: Turkovac-Coronavac 3. doz çalışması başladı

  Uğur Şahin’nden kritik 3. doz çağrısı!

  AFP/ GA, HT

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ