28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Türklerin yarısı yan yatıyor

  Ülkelere göre uyku alışkanlıklarına dair yapılan araştırmalar Türklerin yüzde 50’sinin yan yatarak uyuduğunu ve genellikle sağ tarafa yattığını ortaya çıkardı.

  Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, ülkelere göre uyku alışkanlıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Yapılan araştırmalara göre, Türk halkının yüzde 50’si, yan yatarak uyuyor. Bununla birlikte, Türklerin ortalama uyku süresi ise 7 saat 30 dakika…

  Türklerin Yarısı Yan Yatıyor
  Türklerin Yarısı Yan Yatıyor

  İyi uyku kilo vermeyi kolaylaştırıyor

  Prof. Dr. Yılmaz, iyi uyku uyuyanlarda tokluk hormonunun (leptin) yükseldiğini, açlık hormonunun (ghrelin) düştüğünü, uykusuzlukta ise bu etkinin tam tersine döndüğünü vurguladı.

  Yılmaz, iyi uyuyanlarda gece saatlerinde mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin ve büyüme hormonu olan growth hormonu salgılandığını, bunun çocuklarda büyümeyi, gelişmeyi, kas yapısının güçlenmesini ve serpilmeyi sağladığını belirtti.

  Gece saatlerinde salgılanan hormonlardan ghrelin ve leptin denilen hormonların insanların doyma merkezini etkilediğine dikkat çeken Yılmaz, gece uyanık kalanların hep atıştırmak istediğine işaret etti. Bu durumun sebebinin açlık hormonu olan ghrelin arttığında iştahın açılması olarak gösteren Prof. Dr. Yılmaz, tokluk hormonu olan leptin arttığında ise doyma merkezinin uyarıldığını belirtti. “İyi uyuyan birinde leptin artar, ghrelin hormonunu azalır. Bu da kilo verme kolaylaşır” şeklinde konuştu.

  Türklerin Yarısı Yan Yatıyor
  Türklerin Yarısı Yan Yatıyor

  Türk insanının %50’si yan yatıyor

  Türk insanının %50’sinin yan yattığını bu kişilerin çoğunluğunun da sağ tarafına yatarak uyuduğunu aktaran Prof. Dr. Yılmaz, dünya genelinde yetişkinlerde ortalama uyku süresi 7 saat ile 7 saat 45 dakika arasında değiştiğini, ortalama 45 dakika fark olduğunu belirtti.

  Yılmaz, en çok uyuyanların ise İtalyanlar, Yunanlılar ve İspanyollar olduğunu aktardı. Bu çalışmalara siesta uykularının dahil olup olmadığını ifade eden Yılmaz, Türk halkının ortalama uyku süresinin ise 7 saat 30 dakika olduğunu dile getirdi.

  Türklerin Yarısı Yan Yatıyor
  Türklerin Yarısı Yan Yatıyor

  Uyku apnesi artıyor

  Prof. Dr. Yılmaz, Türk insanında en çok görülen uyku bozukluklarına da değindi.

  Yılmaz, Türk insanı içerisinde son yıllarda uyku apnesinin iyice arttığını gördüklerini, çünkü Türkiye’de hem yaşlanmaya hem de obeziteye bir eğilim olduğunu işaret etti. Bu durumun da doğal olarak uyku apnesinin sıklığını arttırdığının altını çizen Yılmaz, kadınlarda yüzde 4, erkeklerde yüzde 7 sıklığında uyku apnesi ile karşı karşıya olunduğunu aktardı.

  En ilginç hasta grubunun uykuda davranış ve anormal hareketler gösteren parasomnia denilen rahatsızlıklar olduğuna dikkat çeken Yılmaz, uykuda kalkma, konuşma, kabus, yürüme, karabasana halkımızın bunlara kültürel isimlendirmesi ya da yaklaşımı biraz farklı olduğunu belirtti.

  Türklerin yarısı yan yatıyor
  Türklerin yarısı yan yatıyor

  Vücut ısısının düşmesi ile uyuyanın üstüne kar yağıyor!

  Prof. Dr. Yılmaz, uyku sırasında vücut ısısının düşmesi gerektiğini de belirtti. Yılmaz,  ‘Uyuyanın üstüne kar yağarmış’ atasözünün de bundan dolayı olduğuna işaret etti.

  Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, uyuduğumuz zaman, uyku aslında çevre ile bedenimizin ilişkisini de yönettiğini, uyuduğumuz vakit vücut ısımızın düştüğünü söyledi. Bu yüzden zaten halk arasında ‘Uyuyanın üstüne kar yağarmış’ dediklerini hatırlatan Yılmaz, yemek yediğimiz zaman ise iki temel faktörün devreye girdiğini belirtti. Bir tanesinin insülin salgılanması olduğunu, insülinin yediğimiz şeyleri hazmetmek için salgılandığını, diğerinin ise hemen midenin etrafındaki damar sistemine kan gitmesi olduğunu ve midenin hareketlerini kontrol etmeye yaradığını aktardı.

  Yılmaz, “Buraya gidecek kan da bir yerden çalınır. O da genellikle beyinden çalınır. Beyinde kişiyi uyanık tutan sistemdeki kan azalırsa kişide bir uyanıklık hali, şekerleme hali, uykudan önceki mahmurluk hali ortaya çıkar” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ