28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Türkler uçmak istiyor ama ultraviyole hijyen şart

  Dünyada uçak seyahatleri azalırken, Türkler yeniden uçmak istediklerini söylüyor. Ancak havalimanı ve uçaklarda üst seviyede hijyen uygulanmasınıı talep ediyorlar.

  Honeywell (NYSE: HON) tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, COVID-19 pandemisi hava yolu ulaşımına talebi azalttı. Ancak Türkiye’deki yolcuların çoğu önümüzdeki 12 ay içinde yeniden uçmayı planladıklarını söylüyor. Yapılan araştırma ayrıca, hava yolculuğuna olan güveni tekrar kazanmak için yolcuların taleplerini de ortaya çıkarıyor.

  Yüzde 78’i uçmaya hazır

  Teknoloji şirketi Honoyweel’in araştırmasına göre Türklerin yüzde 78’i önümüzdeki 12 ay içinde tekrar uçmaya hazır. 2020’de tüm dünyada seyahatlerde yaşanan yavaşlamaya rağmen, Türkiye’den araştırmaya katılanların yüzde 35 gibi kayda değer bir oranı pandemi sırasında uçağa bindiğini belirtiyor.

  Qualtrics aracılığıyla gerçekleştirilen araştırmaya Türkiye’den 541 kişi katılım gösterdi. Katılımcıların çoğunluğu 25-34 (%35) ve 35-44 (%34) yaş grubunda yer alıyor. Araştırmaya katılan yolcular hem iş hem tatil amaçlı uçtuğunu belirtirken, katılımcıların yüzde 77’si yılda en az beş kez uçtuğunu söylüyor.

  Yolcular UV filtreli temizlik istiyor

  Araştırmanın ortaşa çıkardığı diğer bir veriye göre katılımcılar hijyen konusunda geleneksel yöntemlerden ziyade yeni teknolojilere güven hissediyor. Katılımcıların üçte ikiden fazlası (%70), havayolu personeli (%8) veya yolcunun kendisinin (%16) koltuk bölgesini manuel olarak temizlemesi yerine, uçak kabinlerini temizlemek için ultraviyole (UV) ışını kullanılmasını istiyor.

  Katılımcıların yarısı tekrar uçmadan önce, havaalanı ve uçak yüzeylerinin temizliği, maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman kullanım zorunluluğu ve sosyal mesafe sağlama konusunda güvence istediğini belirtiyor. Öte yandan araştırmaya katılanların üçte ikisinden fazlası, uçağa binmeden önce UV ışını gibi gelişmiş temizleme sistemlerinin devreye alınmasını tercih ediyor.

   

  Hijyen çözümleri konusunda çözüm sunuyoruz

  Honeywell Aerospace EMEAI Satış Direktörü Serdar Çetingül araştırma sonuçlarıyla ilgili şunları söyledi:  “Araştırma sonuçları, yolcuların çoğunun önümüzdeki 12 ay içinde tekrar uçmayı istediğini fakat mevcut ortamdan dolayı huzursuz olduğunu ve tekrar seyahate başlamak için güvene ihtiyaç duyduğunu ortaya çıkarıyor. Yolcular ayrıca uçuşlarda sosyal mesafe ve kişisel koruyucu ekipman kurallarına uyulmasına dikkat çekiyor. Yüzey temizliğini son derece önemli bulan yolcular, geleneksel yöntemler yerine UV ile temizleme gibi yeni teknolojileri talep ediyor. Honeywell olarak yolcuların bu yöndeki taleplerinin farkındayız ve UV Temizlik Sistemi, maske ve eldiven dahil kişisel koruyucu ekipman gibi bir dizi hijyen çözümünü havayollarına sunuyoruz. Uçakları daha iyi temizlemek ve temizlik durumunu kolaylıkla takip etmek için sağlayabileceğimiz yeni ürün ve hizmet çeşitleri konusunda sektör liderleriyle diyaloğumuzu sürdürüyoruz”

  Kısa süre içerisinde seyahat etmeyi planlayan katılımcıların %82 gibi büyük bir çoğunluğu, havayollarının uçaklarında maske, el dezenfektanı ve ıslak mendilin ücretsiz olarak sağlanması gerektiğini belirtiyor.

  Elon Musk insanlı Neuralink deneyleri için tarih verdi

  Beyin ile aynı dili konuşan işitme sistemi geliştirildi

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ