11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Türkiye pandemiyle mücadelede kaçıncı sırada?

  Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Lowy Enstitüsü, 100 ülkeyi pandemiyle mücadele performansına göre sıraladı. Yeni Zelanda birinci. Türkiye 74. sırada

   

  Covid ile savaş

  Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Lowy Enstitüsü, yaklaşık 100 ülkeyi Covid-19 pandemisiyle mücadele performansına göre sıraladı.

  Yeni Zelanda’nın birinci olduğu sıralamada en düşük performansı Brezilya gösterdi.

  Avustralya’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Lowy Enstitüsü, perşembe günü yayımladığı araştırmada 98 ülkeyi Kovid’le mücadele performansına göre sıraladı.

  Yeni Zelanda’nın birinci sıraya yerleşerek salgınla en başarılı mücadeleyi veren ülke olduğu listede Brezilya sonuncu, Türkiye ise 74. oldu.

  Enstitünün başarı sıralamasını 6 kritere göre yaptığı belirtildi.

  Söz konusu kriterler şöyle sıralandı:

  -Onaylanan toplam vaka sayısı

  -Kovid kaynaklı ölümlerin toplam sayısı

  -Bir milyon kişi başına düşen vaka sayısı

  -Bir milyon kişi başına düşen ölüm sayısı

  -Koronavirüs testlerindeki performans

  -Test başına düşen vaka sayısı

  Enstitünün bulguları açıkladığı raporunda, “Bu kriterlerin oplamda, ülkelerin pandemiyi ne denli iyi ve ne denli kötü yönettiğini ortaya koyduğu” ifade edildi.

  Listenin ilk 10’unda sırasıyla Yeni Zelanda, Vietnam, Tayvan, Tayland, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Ruanda, İzlanda, Avustralya, Letonya ve Sri Lanka yer aldı. Birinci sırada yer alan Yeni Zelanda’nın sınırları kapatarak, “erken ve sert önlemler” politikası uygulayarak ve bu esnada çok sayıda test yaparak virüsün yayılımını engellediği bildirildi.

  Enstitünün sıralamasında virüsün ilk kez tespit edildiği Çin yer almadı.

  Pandeminin çıkış noktası olan ve ilk günlede sert karantina önlemleri alan ülkenin, testlerle ilgili yeterli verinin açıklanmadığı için sıralamaya dahil edilmediği bildirildi.

  Listeye Çin’den ayrı olarak dahil edilen Tayvan ise 3. sıraya yerleştirildi.

  98. sırada yer alan ve pandemiyle mücadelede açık ara başarısız ilan edilen  Brezilya’yı da sırasıyla Meksika, Kolombiya, İran ve ABD izledi.

  Koronavirüs kaynaklı ölümlerin 220 bini geçtiği Brezilya, ölen kişi sayısında ABD’den sonra dünyada ikinci ülke. ABD’de ise bugün itibarileyle 439 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

  AFP’de yer alan değerlendirmeye göre  ABD ve Brezilya, 2020 boyunca Covid-19 pandemisini küçümseyen popülist liderler tarafından yönetildi. Bu da sonuçlarda etkili oldu. Çünkü enstitünün raporunda da yurttaşların liderlere duyduğu güvenin kriz yönetiminde başarıyı artırdığı belirtiliyor.

  Nüfusu az olan avantajlı

  Raporda, “Genel olarak, nüfusun daha az olduğu, birbirine bağlı bir toplumun ve yetkin kurumların bulunduğu ülkeler pandemiyle başa çıkmada avantajlı” ifadeleri yer aldı:

   

   

  Öte yandan, ekonomik gelişmişlik seviyeleri veya siyasi sistem farklılıkları, sonuçlar üzerinde düşünüldüğünden daha az etkiye sahip.

  Krizle etkili mücadeleyi belirleyen asıl olarak rejimin türü değil, yurttaşların liderlerine güvenip güvenmediği ve liderle birlikte  yetkin bir devlet kurumu işleyişinin olması.

  Etkili mücadele sıralamasında 74. sıraya yerleştirilen Türkiye’yi ise sırasıyla Hollanda ve Rusya izledi.

  Türkiye’de Kasım 2020’ye kadar gerçek vaka sayısı açıklanmamış, resmi duyurularda yalnızca hasta sayısına yer verilmişti. 25 Kasım’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de son 24 saat içinde tespit edilen gerçek vaka sayısının 28 bin 351 olduğunu duyurmuştu.

  Türkiye’de Kasım 2020’ye kadar gerçek vaka sayısı açıklanmamış, resmi duyurularda yalnızca hasta sayısına yer verilmişti. 25 Kasım’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de son 24 saat içinde tespit edilen gerçek vaka sayısının 28 bin 351 olduğunu duyurmuştu.

  Toplam vaka sayısının açıklanmasıyla birlikte Türkiye, Avrupa’da en yüksek vaka sayısı bildiren ülke olmuş ve bu da sosyal medyada büyük tepkiyle karşılanmıştı.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ