28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Türk Oftalmoloji Derneği’nden kök hücre tedavisi uyarısı

  Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Merkez Yürütme Kurulu, henüz deneysel aşamada olan gözlere yönelik kök hücre tedavileriyle ilgili uyarılarda bulundu.

  TOD, özellikle ‘tavuk karası’ veya ‘Sarı nokta hastalığı’ olarak bilinen retinal hastalıklarda konunun gündeme geldiğini fakat yöntemlerin hala araştırma aşamasında bulunduğunu vurguladı. Dernek yönetimi, Sağlık Bakanlığı onaylı olmayan tedavilerin tehlikeli olabileceğine dikkat çekti.

  En sık görülen retina hastalıkları gece körlüğü ve tavuk karası

  Güncel tedavi yöntemlerinden fayda göremeyen ve kalıcı görme kaybına yani körlüğe sebep olabilen çeşitli retina hastalıkları söz konusu. Tedavi edilemeyen retina hastalıklarının başında ise genellikle 50 yaşından sonra görülen ve genellikle sarı nokta hastalığı olarak bilinen ‘kuru tip yaşa bağlı makula dejenerasyonu’ yer alıyor. Bununla birlikte kalıtsal olarak görülen makula hastalıklarının da günümüzde etkin tedavisi mevcut değil. En sık görülenler ise gece körlüğü ya da tavuk karası olarak bilinen retinitis pigmentoza ve Stargardt hastalığı. Best hastalığı, Leber konjenital amarozis de tedavisi olmayan kalıtsal retina hastalıklar arasında bulunuyor.

  Türk Oftalmoloji Derneği kök hücre tedavisi konusunda uyardı
  Türk Oftalmoloji Derneği kök hücre tedavisi konusunda uyardı

  Kök hücre tedavisi, etkinliği araştırılan yeni yöntemlerden biri

  Türk göz hekimlerini temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği’nin Merkez Yönetim Kurulu (TOD MYK), bu hastalıkların tedavisi için deneysel ve erken evre klinik çalışma aşamasında olan araştırmaların bulunduğunu ve kök hücre tedavisinin, etkinliği araştırılan yeni yöntemlerden biri olduğunu aktardı.

  TOD, kök hücre tedavisi ile ilgili araştırmalarda yüz güldürücü sonuçlar alınmış olsa bile çalışmaların henüz tamamlanmadığını, bu yüzden günümüzde retina hastalıklarında kök hücre tedavisinin rutin klinik uygulamalar arasında olmadığının altını çizdi.

  Türk Oftalmoloji Derneği, kamuoyuna yönelik bilgilendirmesinde bazı ayrıntılara da değindi.

  Onaysız tedaviler tehlikeli

  Uygulanan tedaviler T.C. Sağlık Bakanlığı ve Etik Kurul onay almalıdır. Bugüne kadar Türkiye’de ve dünyada sağlık otoriteleri onaylı bazı öncü kök hücre araştırmaları bulunmaktadır. Fakat Sağlık Bakanlığı onaylı olmayan tedaviler, etkisiz hatta tehlikeli olabilir. Tıbbi literatürde onaysız kök hücre tedavileri sebebiyle görme yetisini büyük oranda kaybetmiş olgular yer almaktadır.

  Türk Oftalmoloji Derneği kök hücre tedavisi konusunda uyardı
  Türk Oftalmoloji Derneği kök hücre tedavisi konusunda uyardı

  Umut verici açıklamalara dikkat

  Türkiye’de kök hücre tedavileri, Sağlık Bakanlığı “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) İyi Klinik Uygulamaları Kılavuzu” rehberliğinde uygulanabilecek klinik araştırmalar arasında yer almaktadır. Kök hücre tedavilerine dair mevzuat Sağlık Bakanlığı 2018/10 tarih ve 54567092 sayılı genelgesi ile düzenlenmiştir.

  Söz konusu genelgeye göre gazete, televizyon ve sosyal medya gibi iletişim araçları vasıtasıyla sağlık kuruluşlarının reklam amacı ve umut verici açıklamalarda bulunması yasaktır. Gelecekte hangi hastalara nasıl bir kök hücre tedavisinin uygulanacağı “İyi Klinik Uygulamaları Kılavuzu” rehberliğinde yapılacak nitelikli klinik araştırmalar ile belirlenecektir.

  Türk Oftalmoloji Derneği kök hücre tedavisi konusunda uyardı
  Türk Oftalmoloji Derneği kök hücre tedavisi konusunda uyardı

   

  Kök hücre nedir?

  Kök hücre, tam olarak olgunlaşmayan ve karmaşık bir yapıya sahip olan öncül bir hücredir. Bu hücrenin, vücuttaki başka hücrelere dönüşebilme yeteneğin bulunmaktadır. Başka tür hücrelere dönüşebilir, uygulandıkları alanda çoğalabilir, kendi hücre topluluklarının devamlılığını sağlayabilir veya kendilerini yenileyebilirler. Aynı zamanda vücuttaki bir zedelenmenin ardından bu dokuyu onarabilme potansiyelleri de vardır. Bu potansiyelleri sayesinde retinadaki hasarlı hücreleri onarabilecekleri ya da yerini alabilecekleri düşünülmektedir.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ