28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Türk doktor kanserli dokuyu yok eden sıvı geliştirdi

  Türk doktor Prof. Dr. Rahmi Öklü, kanserli dokuyu yok eden yeni bir sıvı geliştirdi. Öklü, uygulamayı yapmak için sadece ultrason ve iğneye ihtiyaç olduğunu söylüyor.

  Prof. Dr. Rahmi Öklü

  Amerika’nın dünyaca ünlü sağlık kurumu olan Mayo Clinic’te çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Rahmi Öklü, geliştirdiği yeni sıvının kanserli dokuyu yok ettiğini açıkladı.

  Prof. Öklü, uygulama noktasında ise “Sadece ultrason ve iğneye ihtiyaç var” diyor. Bu yöntem ile ilaç doğrudan tümöre ulaşıp yok ediyor. Bununla birlikte, ilacın o bölgede uzun süre kaldığı, fazla doz gerekmediği ve bu sayede de kemoterapinin yan etkilerinin görülmediği belirtiliyor.

  Mayo Clinic’in Klinik Vasküler ve Girişimsel Radyoloji Anabilim Dalı Uzmanı ve Minimal İnvazif Terapötik Laboratuvarı’nın kurucusu ve direktörü olan Prof. Dr. Rahmi Öklü liderliğindeki ekip, kanserli dokuyu yok eden yeni bir iyonik sıvı (sıvı tuz) formülasyonu geliştirdi.

  Büyük ses getiren çalışmasını Hürriyet gazetesine anlatan Prof. Dr. Rahmi Öklü, kanser tedavisinde en büyük sorunun ilacı tümöre ulaştırmak olduğunun altını çizdi. Öklü, bugüne kadar kullanılan yöntemlerde, ilacın tümöre ulaşmasını ve içinde kalmasını sağlamak amacıyla yüksek doz ilaç verildiğini fakat bunların genellikle hızla akıp gittiğini ve hastada yan etkilere neden olduğunu aktardı.

  Tekrarlama ihtimali azalıyor

  İlacın tümöre nüfuz etmediği ve orada kalmadığı durumlarda işini yapamayacağı vurgusu yapan Prof. Dr. Öklü, kendi geliştirdiği yaklaşımlarının yalnızca tümörü öldürmekle kalmadığını bununla birlikte ilacı yaydığını ve 28 güne kadar orada tutan bir sıvı kullandığını aktardı. Ünlü Türk profesör, bu yaklaşımın kanserin tekrarlama ihtimalini de azaltabileceğini ifade etti.

  Geliştirdiği yöntemi anlatan Öklü, bu ilacın ultrason altında enjekte edilebileceğini, süslü, pahalı ekipman, kurulum, malzeme olmadığını söyledi. “Sadece ultrason ve iğneye ihtiyaç var.” diyen Prof. Öklü, bir diğer etkisinin bağışıklık sisteminin önemli hücresi olan yüksek seviyedeki T hücrelerinin tedavi alanlarına gelmesi olduğunu aktardı.

  Prof. Dr. Öklü, Bunun önemli olduğunu ve aynı zamanda immünoterapi yapmak için mükemmel bir zaman sağladığına dikkat çekti ve “Günümüzde immünoterapinin katı tümörler için olan yetersiz etkinliğini bu yöntemle arttırabileceğiz.” dedi.

  Karaciğer kanseri için umut

  Prof. Dr. Rahmi Öklü, geliştirdikleri yöntemin özellikle nakil bekleyen karaciğer kanseri hastaları için de umut olduğunu belirtti.

  Öklü, açıklamasına “Mevcut tedavinin kanser hücrelerini yok etmek ve hastaları bir nakil kriterleri dahilinde tutmak için tümörün ısıtılmasını veya soğutulmasını veya radyoaktif partiküllerin tümörün arterlerine infüze edilmesini içeren ablasyonu içerir.

  Bir mikrodalga ablasyonu yapabilir ve temelde tümörü yakabilirsiniz, ancak tümör kalbe veya diğer önemli yapılara yakınsa bu genellikle bir seçenek değildir. Ve bazen radyoaktif infüzyon için tümörün kan kaynağını bulmak zordur. Bizim yöntemimiz bu hastalar için bir umut olabilir.” şeklinde devam etti.

  Çalışma ünlü tıp dergisi ‘Science Translational Medicine’ dergisinin kapağından duyuruldu.

  Harvard’ın sitesinde habere yer verildi

  Harvard Üniversitesi Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin (SEAS) internet sitesi, söz konusu bilimsel buluşu kanserle mücadelede önemli gelişme olarak ilan etti. Haber sitede “Bu buluş, karaciğer nakli için bekleyen hastalar için yeni bir umut anlamına geliyor. Uzun zamandır kanser ilaçlarının tümöre erişmesini engelleyen sorun çözülmüş olabilir” şeklinde yer aldı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ