14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Tansiyonu yükselten 9 besin!

  Tansiyon vücudun birçok organına zarar verebilen bir hastalıktır. Tansiyonu tuz dışında yükselten 9 besinin neler olduğunu haberimizde görebilirsiniz.

  Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, beş yetişkin biri hipertansiyon yaşamaktadır. Hipertansiyon, tedavi edilmediği takdirde son derece tehlikeli bir düşmandır. Sessiz katil olarak adlandırılan yüksek tansiyon, belirti vermeden uzun yıllar boyunca vücuda zarar vererek ilerleyebilir.

  Tansiyonu yükselttiği en çok bilinen besin tuzdur ancak tuz dışında da hieprtansiyonu olan kişilerin kaçınması gereken besinler mevcuttur.

  İşte tuz dışında tansiyonu yükselten 9 besin:

  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek
  Beyin gücünü artıran 10 süper yiyecek

  ÇİKOLATA

  Çikolata belirli bir miktarda kafein içerir ve kafein tansiyon sorunu yaşayan kişiler için iyi değildir. Ancak çikolata birçok yönü olan bir besindir. Kakao flavonoidlerinin birçok araştırmaya göre kalp üzerinde faydalı etkileri vardır, ancak eğer kakao oranı düşük bir çikolata tüketiyorsanız şeker oranı yüksektir ve sağlık için o kadar iyi değildir.

  Bu nedenle seçtiğiniz çikolatanın yağ ve şeker oranı düşük olduğu olmalı ve en az yüzde 70 kakao içermelidir.

  Kurban eti

  KIRMIZI ET

  Kırmızı eti yüksek besin değerine sahip olduğu için günlük diyetinizden çıkarmanız gerekmez. Ancak sorun doymuş yağ içeriğidir. Doymuş yağlar yüksek tansiyona katkıda bulunur ve trombosit oluşumunu ve kanın pıhtılaşmasını olumsuz etkiler. Tavuk ve balık iyi alternatiflerdir.

  Portakal suyu

  ŞEKERLİ İÇECEKLER

  Araştırmalar, günde tüketilen her şekerli içecek kutusu için kan basıncının kademeli olarak arttığını göstermektedir. Bu ilişkinin arkasındaki kesin mekanizma hala bilinmemekle birlikte, bilim insanları kandaki çok fazla şekerin kan damarlarının tonunu ve vücuttaki tuz seviyelerini değiştirdiğini düşünüyorlar.

  Hardal Sosu

  HARDAL SOSU

  Çok kalorili bir sos olmasa da sodyum açısından en zengin soslardan biridir. Sodyum içeriği 100 gram başına 2 gramı geçer. Hazırlanışına tuz eklemeden hardal tohumlarını öğüterek seyreltebilir veya kendi ev yapımı sosunuzu hazırlayabilirsiniz.

  Meyan Kökü

  MEYAN KÖKÜ

  Küçük dozlarda sorun yapmasa da meyan kökünün düzenli tüketimi hieprtansiyona neden olabilir. Hipertansiyon hastasıysak, aşırı meyan kökü tüketimi, hastalığı ağırlaştıran sodyum tutulmasına ve potasyum kaybına neden olabilir.

  Patates

  PATATES

  Patatesin de aşırı tüketimi hipertansiyonu tetikleyebilir. British Medical Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, dört veya daha fazla porsiyon pişmiş patates yemek, hipertansiyon geliştirme riskini artırabilir. Sorun, her şeyden önce, çok fazla yağ içeren patates kızartmasının aşırı tüketilmesidir. Öte yandan patateslerin, diyete dengeli bir şekilde dahil edildikleri takdirde tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olan iki mineral olan potasyum ve magnezyum içerdiği doğrudur.

  Kanserin başlıca nedenlerinden biri alkol

  ALKOLLÜ İÇECEKLER

  Her türlü alkollü içecek kan basıncını yükselten sempatik sinir sistemini ve kalp atış hızını uyarır. Bu, birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, küçük tüketimler bile hipertansiyon için zararlıdır.

  Kola

  GAZLI İÇECEKLER

  Gazlı içecekler fazla miktarda sodyum içerdiği için tansiyonu yükseltir. Ancak tüm gazlı içecekler kalp sağlığımıza zarar vermez. Doğal maden suları yüksek kan basıncına karşı koruduğu için zararlı değildir. Araştırmalar, maden suyu içmenin kan basıncını artıran bir hormon olan aldosteron seviyelerini azalttığını gösteriyor.

  "Türkiye Yaşlıda Uygunsuz İlaç Kullanım Kriterleri" oluşturuldu
  “Türkiye Yaşlıda Uygunsuz İlaç Kullanım Kriterleri” oluşturuldu

  BAZI İLAÇLAR

  Asla bir doktor tarafından özel olarak reçete edilmemiş ilaçları almayın. Buna basit ağrı kesici ürünler de dahildir. Hipertansif insanlar için uygun olmayan çok sayıda ilaç vardır ve hangisini tüketebileceğinizi size söyleyecek bir profesyonele ihtiyacınız vardır.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ