10.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  BAKANLIK’TAN YENİ UYGULAMA Şu ana kadar kaç kişi aşılandı?

  Bakanlık, aşılanan kişi sayısının anlık takip edilebildiği 'Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu' oluşturdu. Platformda ülke genelinde toplam aşılanan kişi sayısı canlı olarak takip edilebiliyor. Bugün öğle saatlerine kadar 100 binin üzerinde kişi aşı oldu

  Aşı bilgilendirme…

  Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısı olanların internette  izlenebilmesini sağlamak için ‘Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’ oluşturdu.

  Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin Ankara Şehir Hastanesi’nde koronavirüse karşı aşılanması ardından, bugün tüm hastanelerde yaygın aşılama sağlık çalışanlarından başladı. Bakanlık, aşılanan kişi sayısını anlık gösteren ‘Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’ oluşturdu.

  Platformda ülke genelinde aşılanan kişi sayısı canlı olarak takip edilebiliyor. Buna göre, bugün öğle saatlerine kadar 100 binin üzerinde kişiye aşı uygulandı.

   

  ‘Nasıl aşı olurum?’

  Platformda, koronavirüs aşısı olmak için yapılması gerekenler ‘Nasıl aşı olurum?’ başlıklı bölümde  video ile anlatıldı. Koronavirüs aşısı olmak için önce e-Nabız uygulamasına giriş yapılacak.  ‘Covid-19 aşı durumu’ ana menüsüne tıklanacak ver aşı öncelik durumu görülecek.

  SMS yolu ile de aşı öncelik durumu sorgulanabilecek. Öncelikli grupta yer alınması durumunda sistem kişiyi, randevu işlemi için MHRS’ye  yönlendirecek. MHRS ile aile hekimi ve tüm hastanelerden randevu alınabilecek.

  Randevu bilgileri SMS ile telefona gelecekç  Randevu tarihinde randevu alınan sağlık kuruluşuna gidilerek, sağlık personeli tarafından aşılanacak. Aşının 2’nci dozu için randevu oluşturabilecek. Yine  randevu ile ilgili bilgiler SMS ile telefona gönderilecek.

  Kimler aşı yaptıracak

  İlk grupta sağlık kurumunda çalışanlar, yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar ile  65 yaş üstü kişiler aşılanacak.

  İkinci grupta, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerde çalışanlar, 50-64 yaş arası bireyler aşılanacak. Üçüncü grupta; kronik hastalığı olan kişiler ve diğer kişiler aşılanacak. Dördüncü grupta ise, aşılama sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlar aşılanacak.

  Aşının etki mekanizması

  Platformda, aşıların etki mekanizmasına ilişkin bilgiler de var.  Aşı  bağışıklık sistemini uyaran belirli bir organizmanın zayıflatılmış veya etkisizleştirilmiş kısımlarını içerir. Aşı uygulanan kişide, bu zayıflatılmış versiyon hastalığa neden olmaz; ancak bağışıklık sistemini mikroba verilen  fazla tepki vermesi için harekete geçirir. Bazı aşılar birden çok doz gerektirir. Bu bazen uzun ömürlü antikorların üretimi ve bellek hücrelerinin gelişi için gereklidir. Bu şekilde vücut, hastalığa neden olan belirli bir organizma ile savaşmak için eğitilir. Gelecekte maruz kaldığında hızla savaşmak için hafızasını oluşturur. Bir aşı, mikrobun antikor oluşumuna neden olan zararsız ve çok küçük bir parçasını içerir. Bu, vücudumuzun mikroba özgü antikor üretebilmesi için yeterlidir. Vücut daha sonra aşısı uygulanan mikropla karşılaştığında onu nasıl yok edeceğini biliyor olacaktır.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ