27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Sigorta sektörü 2020’de rüştünü ispatladı

  Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, sigorta sektörünün 2020 yılını büyüme ile tamamladığını söyledi. 

  Türkiye Sigorta Birliği

  2020 pandemi başta olmak üzere, deprem, sel gibi birçok sıra dışı olayın yaşandığı bir yıl oldu. Bu süreçte sigortanın olağanüstü durumlar için var olduğunu anlatabilmek için sigortalılarının yanında olduklarını belirten Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, “Sigorta sektörü tüm paydaşlarıyla birlikte 2020’de rüştünü ispatladı” diye konuştu.

  2020 sigortalı olmanın önemini herkese gösterdi

  Başkan Benli, geçtiğimiz yılın küresel anlamda yaşanan pandemi ve diğer felaketler nedeniyle toplumun tüm kesimleri için zorlu bir süreç olduğunu söyledi. Sigorta sektörünün vatandaşların risklerini teminat alarak yarına güvenle bakmalarını sağladığını ifade eden Başkan Benli şöyle konuştu: “2020 yılında, sigortalı olmanın ne kadar önemli olduğunu, salgın gibi hiç beklemediğimiz risklerin bir anda tüm dünyayı nasıl da büyük ölçüde etkileyebileceğini gördük. Salgının ilk gününden itibaren devletimize ve milletimize destek vermek üzere pek çok adım atarak, sigortalılarımızın yanında olmak için var gücümüzle çalıştık”

  Salgın tedavisinin sigorta kapsamına alınmasını sağladık

  Başkan Atilla Benli, salgından kaynaklanan tedavi giderlerinin teminat kapsamı dışında kalmasına rağmen özel sağlık sigortası kapsamına alınması için harekete geçtiklerini kaydetti: “Birliğimizin yayımladığı tavsiye kararlarıyla poliçelere ek süre sağladık; ödeme kolaylıkları getirdik. Yaşanan depremler ile yazın meydana gelen sel ve dolu felaketlerinde hızla hareket ederek hasar tespit çalışmalarını ve ödemelerini başlattık. 24 Ocak’ta Elazığ, Malatya ile 30 Ekim’de İzmir’de yaşanan depremlere ilişkin olarak 717 milyon TL, salgına ilişkin olarak ise 425 milyon TL’si hayat, 137 milyon TL’si sağlık branşlarında olmak üzere toplam 1 milyar 279 milyon TL tazminat üstlendik. Alınan aksiyonlar ve tavsiye kararları ile prim tarafında sağlanan desteğin toplamı ise 400 milyon TL oldu. Nihayetinde, sektör olarak tüm bu felaketlerde vatandaşlarımıza 1 milyar 679 milyon TL destek sağlamanın haklı gururunu yaşıyoruz.” 

  Bir önceki yıla göre yüzde 19,3 artış gösterdi

  Sigorta sektörü olarak önceliklerinin sigortalıların memnuniyetini sağlamak ve hayatlarını kolaylaştırmak olduğunu belirten Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli şunları söyledi: Vatandaşlarımızın sigortaya teveccühünün arttığını görmek bizleri çok sevindirdi. Bunun sonucunda sektörümüzün prim üretimi 2020 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 19,3 artış göstererek toplamda 82,6 milyar TL’ye yükseldi. Toplam içerisinde hayat dışı sigortacılığın prim üretimi yüzde 17,7 artışla 68,1 milyar TL, hayat sigortacılığının prim üretimi ise yüzde 27 artışla 14,4 milyar TL oldu.”

  En iyi performans gösteren endeksler arasında yer aldı

  Özel emeklilik tarafında da, emeklilik yatırım fonlarının hız kesmeden büyüdüğünü ifade eden Benli konuşmasına söyle sürdürdü: “Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 31 Ocak 2021 tarihli verilerine göre BES ve otomatik katılımdaki toplam katılımcı sayısı 12,6 milyonu aşarken, devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğü yaklaşık 170 milyar TL’ye ulaştı. Bununla da kalmadı; vatandaşlarımız nezdinde sigorta farkındalığının artması yatırımcıların da ilgisini sektörümüz üzerine çekti. Sektörümüz şirketlerinin verdikleri güven sayesinde, BIST Sigortacılık Endeksi 2020 yılında yüzde 72’lik bir performans ile BIST endeksleri arasında en iyi performansı gösteren endeksler arasında yer buldu.”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ