28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Sıcaklıklar alarm veriyor! Uzmanlardan önemli uyarı!

  Temmuz ayına girilmesiyle birlikte artan sıcaklarla ilgili olarak kardiyolog ve dermatologlar vatandaşlara çok önemli uyarılarda bulunuyor.

  Bir süredir etkili olan bunaltıcı sıcaklıklar, hayatı olumsuz etkiliyor. Meteoroloji 2’nci Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu, haziran ayı ortalamasının 31,3 derece olması gerekirken 37 derecelerde seyrettiği bildirildi. Açıklamada etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde vatandaşların dikkatli olmaları gerektiği belirtildi, cumartesi gününden sonra sıcaklıkların düşeceği ifade edildi.

  Kavurucu sıcaklıkların sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirten uzmanlar uyarılarda bulundu. Uzman kardiyologlar kalp ve tansiyon hastalarının risk altında olduğunu söylerken, dermatologlar ise güneş ışınlarına maruz kalmanın cilt hastalıklarına yol açabileceğini söyledi.

  HİPERTANSİYON HASTALARI RİSK ALTINDA

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Medicana International İzmir Hastanesi’nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Dr. Serdar Biçeroğlu, hipertansiyon hastalarının sıcak havalarda ataklar geçirdiğini ve bu ataklara bağlı kafa içinde kanamalar oluşabileceğini söyledi. Uzm. Dr. Biçeroğlu, “Aort damarı yırtılması ve benzeri birçok tehlikeli ölümcül sonuçlar meydana gelebilir. Dolayısıyla biz bu hastalara güneş altında aktivitede bulunmamalarını öneriyoruz. Mümkün olduğu kadar gündüz saatlerinde korunaklı ve serin yerlerde bulunmalılar. Tansiyon düzenleyici ilaç kullansalar da bazen sıcak havalarda ilacın kendisi bir risk taşıyor. Tansiyon hastalarının ilaçlarını bu yüzden yaz aylarında gözden geçirmek gerekebiliyor” diye konuştu.

  Sıcaklıklar alarm veriyor! Uzmanlardan önemli uyarı!

  ”KARDİYOVASKÜLER SİSTEMİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

  Ayrıca koroner damar hastalarının da sıcak havalardan etkilendiğini ifade eden Uzm. Dr. Biçeroğlu, “Göğüs ağrıları tekrar edebiliyor. Bir stres durumu oluştuğu için yeni bir damar tıkanıklığı meydana gelebiliyor. Öte yandan sıcak havalarda öğlen saatlerinde yenilen yağlı yiyecekler, kardiyovasküler sistemine olumsuz etkide bulunuyor ve tansiyon kontrolünü zorlaştırıyor. Sersemlik hissi, uykuya meyil, baş dönmesi, baş ağrısı, göğüs ağrısı, sırt ağrısı, inme, peltek konuşma, farkındalığın azalması, bilişsel fonksiyonların kaybolması gibi semptomlar meydana gelebiliyor. Bu nedenle öğlen saatlerinde hafif yiyecekler tüketilmesini öneriyoruz. Özellikle çok terleyen kişilerde mutlaka sıvı alımı desteklenmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

  GÜNEŞİN KANSEROJEN DALGA BOYLARINA DİKKAT

  Güneş ışınlarının ciltteki zararlarına dikkat çeken Dermatolog Prof. Dr. Şemsettin Karaca ise, “Güneş ışınları ultraviyole A-B-C olmak üzere üç farklı sınıfa ayrılır. Ultraviyole C ozon tabakasından geçmeyen ama bazı hasarlar nedeniyle yeryüzüne ulaşan kanserojen bir dalga boyudur. Ultraviyole B ise hızlıca bronzlaşmayı sağlayan dalga boylarından biridir. Güneş dozunda maruziyet faydaları getirir ancak sınırı aştığımızda zararlarıyla karşı karşıya kalırız. Çocukluk döneminde maruz kalınan güneş ışınlarının uzun dönemde deri kanseri gibi kötü sonuçlara neden olabileceği göz önünde bulundurularak özellikle çocuklarımız bu ışınlardan korunmalıdır” dedi.

  ”GÜNEŞE MARUZ KALMAK DERİ KANSERLERİNİN GÖRÜLMESİNE NEDEN OLABİLİR”

  Güneşe fazla maruz kalmanın deri kanserlerine yol açabileceğini söyleyen Prof. Dr. Karaca, “Buna ek olarak kırışıklıkların ve lekelerin ortaya çıkmasının yüzde 80 nedeni güneştir. Kronik hastaların kullandığı ilaçlar da güneşten daha fazla etkilenmesine neden olabilir. Bazı ilaçlar güneşe hassasiyeti arttırır. Bunu hastanın kendi bilinciyle fark ederek hekime başvurması gerekir. Bazen deri üzerine sürülen ilaçlar da güneşle etkileşime girmektedir. Kozmetik ürün ve aromatik yağlar da güneşle etkileşime girerek istenmeyen lekeleri meydana getirebilir” dedi.

  ‘Sıcakta nemlenen maske sık sık değiştirilmeli’

  Sağlıklı ve serinleten 7 yaz içeceği tarifi. İçerken bunlara dikkat edin!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ