28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Şahin ve Türeci tarih verdi: Güçlendirilmiş aşı 100 gün içinde hazır olabilir

  Dünya bir taraftan aşı seferberliği devam ederken bir taraftan da Delta varyantıyla etkin mücadelenin yollarını arıyor.

  Pfizer/BioNTech aşısını geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, üçüncü doz aşıya ilişkin, “Eğer gerekli görülürse, mrNA tekniğimiz 100 gün içinde aşıyı, yeni varyantlara karşı uyarlamamıza izin veriyor” açıklamasını yaptı.

  Aşı

  Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci Fransız Les Echos gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. İkili, klinik deneylerin tamamlanmasından 100 gün sonra Pfizer/BioNtech aşısının varyantlara uyarlanmış bir versiyonunun hazır olacağını açıkladı. Söz konusu tarih, bu yılın Ekim ayına denk geliyor.

  Biontech aşı

  Özlem Türeci tarafından yapılan açıklamada, bir aşıyı corona virüsün yeni varyantlarına karşı uyarlamanın, mRNA yöntemi kullanıldığı için oldukça kolay olduğu belirtildi. Türeci, “Fikir, orijinal virüsün başak proteininin genetik kodunu aşımızdaki yeni varyantınkiyle değiştirmekten ibaret” dedi.

  mRNA aşıları

  Bununla birlikte, Pfizer/BioNTech aşısının yeni versiyonuyla ilgili Ağustos ayında bilimsel bir makale yayınlanacak. Ardından yapılan klinik deneyler, aşının değişen Delta varyantına karşı daha iyi performans göstermesine olanak tanıyacak.

  Aşı

  ”YENİ AŞIYA İHTİYAÇ DUYULURSA 100 GÜNDE GELİŞTİREBİLİRİZ”

  Şahin, “Yeni aşıya gerçekten ihtiyaç duyulursa, 100 gün içinde geliştirilmesine olanak tanıyan kanıtlanmış bir yöntemimiz var” diye ekledi. Türeci, şu an için Delta varyantı gibi yeni türlerin ortaya çıkmasıyla, muhtemelen üçüncü bir doz aşının yapılmasının gerekli olabileceğini belirtti.

  Aşı

  Türeci, “Başak proteinindeki belirli antikor bağlama bölgeleri mutasyona uğruyor. Klinik denemelerimiz, yüksek sayıda antikorla bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve dolayısıyla enfeksiyona karşı koruma sağladığı için üçüncü dozun büyük olasılıkla yararlı olacağını gösteriyor” dedi.

  Tüp bebek tedavisi görenler koronavirüs aşısı yaptırmalı mı?
  Tüp bebek tedavisi görenler koronavirüs aşısı yaptırmalı mı?

  İkili, üçüncü doz uygulama yetkisinin laboratuvarların kontrolünde değil, hükümetlerin elinde olduğunu vurguladı.

  Aşılar kalp iltihabına mı yol açıyor?

  İSRAİL: KORUYUCULUK YÜZDE 64’E GERİLEDİ

  Öte yandan, İsrail’de yapılan ve sonuçları geçen ay yayımlanan bir araştırma Pfizer/ BioNTech aşısının koruyuculuğunun Delta varyantı nedeniyle azaldığını ortaya koydu. İsrail hükümeti aşının koruyuculuğunun, yayılan varyanta bağlı olarak yüzde 64’e gerilediğini açıkladı. Bununla birlikte, aşının hastaneye yatışları ve ağır vakaları önlemede ise yüzde 93 etkili olduğu açıklandı.

  Bakan Koca’dan açıklama: Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak
  Bakan Koca’dan açıklama: Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak

  BİRÇOK ÜLKE ÜÇÜNCÜ DOZU ONAYLARKEN, FDA ŞU ANDA GEREKLİ OLMADIĞINI AÇIKLADI

  Aralarında Türkiye ve İsrail’in olduğu birçok ülke üçüncü doz kararını onaylarken, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) farklı bir karar verdi. FDA, tam olarak aşılanmış Amerikalıların şu anda üçüncü bir doz Covid-19 aşısına ihtiyaç duymadığını açıkladı. FDA ve ABD Hastalık Önleme Merkezleri tarafından yapılan ortak açıklamada, “Eğer bilim, ek doz aşıya ihtiyaç duyulduğunu gösterirse, her zaman takviye dozlar için hazırız” denildi.

  Pfizer Biontech ve Moderna aşısı olanlar ömür boyu bağışıklık kazanıyor!

  Pfizer/BioNTech, üçüncü doz aşı için FDA’ya başvuracak

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ