13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Sağlık çalışanlarına müjde! Yasaklar kaldırıldı…

  Sağlık çalışanları ile ilgili çok önemli bir son dakika gelişmesi yaşandı

  Sağlık personeli yasakları..

  Bugün sağlık çalışanlarını ilgilendiren çok önemli ve sevindirici  bir gelişme yaşandı.

  Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm sağlıkçı personeline yönelik getirilen izin, emeklilik işlemleri gibi kısıtlamalar kaldırıldı.

   

  Sağlık Bakanlığınca, 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderilen personel işlemleri başlıklı yazıda; personelin yıllık izin, istifa, emeklilik durumundaki yeni düzenlemeler belirtidi. Bu kapsamda  sağlıkçılara yönelik, yıllık izin, ücretsiz izin, şua izni ve emeklilik işlemleri yasağı kaldırıldı.

  Askıya alınmıştı

  Salgınla mücadeleyi yürürten  personelin daha önce izin, atama ve emeklilik işlemleri askıya alınmıştı.

  Sağlık Bakanlığı bugün yaptığı duyuruda sağlıkçıların yıllık ya da ücretli izin ve emeklilik talepleri gibi işlemlere getirilen kısıtlamaların kaldırıldığını duyurdu.

  Bakanlığın açıklamasında daha önce getirilen kısıtlamalar hatırlatılarak, bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında görevli personelin yıllık izin, istifa, emeklilik, muvafakat vb. gibi alanlarda bazı düzenlemeler yapıldığı belirtildi.

  Düzenlemenin ayrıntıları şöyle:

  Yıllık izin talepleri, kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde; Bakanlık merkez teşkilatında birim amirlerince, Bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince, Bakanlığın ilgi ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince illerde il Sağlık Müdürlüğü, ilçelerde İl Sağlık Müdürü ile istişare etmek suretiyle ilçe Sağlık Müdürü/Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı ve sağlık tesislerinde ise Başhekimliklerce değerlendirilerek personele izin verilecek.

  Mevzuatta yerini bulan her türlü ücretsiz izin talepleri halinde kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde personele kullandırılacak.

  Şua izni verilecek

  Radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni (şua) kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanlarda kullandırılacak.

   

  Salgın yasaklarının biteceği tarih

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ