13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Sağlık Bakanı’ndan SMA kampanyası için sert sözler

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyada başlatılan SMA kampanyasını sert sözlerle eleştirdi. "İlaç şirketlerinin amacına hizmet eden bir kampanya" diyen Bakan SMA hastalarının ve ailelerinin suistimaline izin vermeyeceklerini söyledi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya üzerinden yapılan SMA kampanyasına sert eleştiriler yöneltti. Koca, kampanyanın ilaç şirketlerinin amacına hizmet ettiğini belirtti ve  ilaç şirketlerinin baskısıyla çocukların kobay olarak kullanılmasına izin vermeyeceklerini kaydetti. Türkiye’de SMA hastalığı görülmeyene, var olan tüm hastalar tedavi edilene dek mücadelenin devam edeceğinin altını çizdi.

  Bakan Koca’nın konuyla ilgili açıklaması

  SMA’lı çocukların üstünden yürütülen kirli kampanyaya iyi niyetli hiç kimsenin alet olmaması gerektiğini söyleyen Bakan Koca, bilindiği üzere Türkiye’de sıkça gündeme gelen Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası çocuklar ile ilgili kampanyalar yürütüldüğüne dikkat çekti.

  Sosyal medyadan sahte kahramanlıklar

  Her bir kişinin hastalığı ne olursa olsun sağlığına kavuşmasından sorumlu olduklarını vurgulayan Bakan Koca, hele ki hasta olan kişi bir çocuksa tüm öncelikleri en yüksek düzeyde hak ettiğinin altını çizdi. Her bir çocuğun sağlığı ve canının en kutsal emanet olduğunu belirten Bakan Koca, milletçe en hassas olunan konulardan birinin çocuklar olduğunu söyledi. Bakan Koca, hastalıkların tedavisinin sosyal medyadan sahte kahramanlıklar göstererek değil, bilimin gösterdiği yolu takip edilerek gerçekleşeceğini kaydetti.

  SMA hastası çocukları üstünden yürütülen kirli kampanyaya açıklık getirmek istediğini ifade eden Bakan Koca, güncel ve işe yaradığı kanıtlanan tüm tedavilerin SMA Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ile uygulandığını aktardı. Çocukların kobay olarak kullanılmasının ise net bir şekilde karşısında olduklarını vurgulayan Bakan Koca, bilimsel veriler haricinde küresel ilaç şirketlerinin oyununa müsaade etmeyeceklerini bildirdi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ