22.9 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  ”Rutin aşılarını kaçıran çocukların sayısı 23 milyonu aştı”

  Dünya Sağlık Örgütü geçen yıl rutin aşılarını yaptırması gereken 23 milyon çocuğunun aşılarını yaptıramadığını bildirdi.

  DSÖ ve UNICEF’in açıklamalarına göre pandemiden dolayı dünyada 23 milyondan fazla çocuğun aşılama süreci aksadı

  Veriler, rutin aşılarını olamayan çocukların sayısının geçen sene 2019 yılına kıyasla 3,7 milyon arttığını ve 23 milyona ulaştığını gösterdi.

  Çocuklara Covid-19 aşısı yaptırmak gerekli mi? Uzmanlar yanıtladı
  Çocuklara Covid-19 aşısı yaptırmak gerekli mi? Uzmanlar yanıtladı

  17 MİLYON ÇOCUK HİÇ AŞI OLMADI

  2020 yılı boyunca 17 milyon çocuğun hiç aşı olmadığı kaydedildi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, ülkelerin salgın sürecinde Covid-19 aşılarını almaya odaklandığını ancak diğer aşılama kampanyalarında yavaşlamalar yaşandığını söyledi.

  Ghebreyesus, dünya genelinde birçok çocuğun kızamık, çocuk felci ve menenjit gibi ölümcül ancak önlenebilir hastalık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını vurguladı.

  KÜRESEL AŞILANMA 10 YIL GERİYE GİTTİ

  DSÖ Aşı ve Aşılama Direktörü Kate O’Brien, Covid-19 salgınının, çocukların küresel aşılanmalarını 10 yıl geriye attığını dile getirdi. O’Brien, salgın öncesi dönemde de çocukların önlenebilir çocuk hastalıklarına karşı aşılanma oranlarında azalmalar görüldüğünü ifade etti.

  DSÖ verileri, aşılanan çocuk sayısının her bölgede düştüğünü ancak Güneydoğu Asya ve Doğu Akdeniz ülkelerinde bunun çok daha belirgin olduğunu gösterdi.

  Öte yandan DSÖ, 3,5 milyon çocuğun difteri, tetanos ve boğmaca aşısının, 3 milyon çocuğun ise kızamık aşısının ilk dozunu kaçırdığını bildirdi.

  DSÖ’den endişelendiren uyarı: Dünya 3. dalganın kapısında

  DSÖ açıkladı: Aşılar ne kadar koruyor?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ