22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Rus aşısı Sputnik V, Türkiye’de üretilecek

  Rusya ile Viscoran İlaç şirketinin Kovid-19'a karşı geliştirdiği Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi için anlaşmaya vardıkları bildirildi.

  Sağlık Bakanın Fahrettin Koca geçtiğimiz yapılan hafta 22 Nisan’daki Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, şu anda iki aşı türünü aktif olarak kullanıldığını ve bunların sayılarını artırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını belirterek, “Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim” dedi.

  Bugün ise Rusya’nın Covid 19’a karşı geliştirdiği Sputnik V aşının Türkiye’de üretileceği ile ilgili bir bilgi paylaşıldı.

  Rusya ile Viscoran İlaç şirketinin Covid 19’a karşı geliştirdiği Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi için anlaşmaya vardıkları bildirildi. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, (RDIF) koronovirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi için Viscoran İlaç Şirketi ile anlaşma sağlandığını belirtti.

  Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) tarafından yapılan açıklamada, Viscoran İlaç Şirketi ile üretim kapsamında anlaşmanın sağlandı bildirildi. RDIF CEO’su Kirill Dmitriev anlaşma ile ilgili şunları söyledi: “Viscoran İlaç ile yapılan anlaşma, üretim kapasitemizi artırmayı ve Sputnik V tedarikini küresel olarak kolaylaştırmayı sağlayacak. Asya, Latin Amerika, Avrupa ve BDT’nin bir dizi ülkesinde önde gelen ilaç üreticileriyle anlaşmalara vardık ve bu ortaklıklar sayesinde güvenli ve etkili Rus aşısı 60’tan fazla ülkede insanlar için mevcut olacak.”

  Çalışmalarımız başarılı şekilde devam ediyor

  Viscoran İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, yapılan anlaşmaya dair yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi: “Üretim anlaşmaları, lisanslama süreçleri, depolama ve dağıtım konularının yanı sıra, ürün üzerinde bazı klinik çalışmaların yürütülmesi de Sputnik V aşısı için Rusya ile iş birliğimizin bir parçasıdır. Bu konudaki çalışmalarımız da çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Uluslararası arenada tartışılan bu kadar değerli bir ürüne katkıda bulunduğumuz için çok mutluyuz.”

  Diş eti iltihabı koronavirüsten ölme riskini 9 kat artırıyor

  Covid-19 salgını ne zaman bitecek? Bill Gates açıkladı

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ