19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Psikiyatrik tedavi görenler oruç tutabilir mi?

  Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Habib Erensoy, Ramazan ayının yaklaşmasıyla danışanlarından sıkça sorduğu "Psikiyatrik tedavi görenler oruç tutabilir mi?" sorusunu yanıtladı.

  Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Habib Erensoy, Ramazan ayı yaklaşırken sıklıkla “Psikiyatrik tedavi görenler oruç tutabilir mi?” sorusu ile karşılaştığını belirtti. Bu kararın kişinin kendi doktoru ile görüşmesinden sonra verilmesinin sağlıklı olacağına dikkat çeken Erensoy, Ramazan ayında psikiyatrik hastalıkları olan bireylerin oruç tutmaları ile ilgili bilgiler paylaştı…

  Doç. Dr. Habib Erensoy
  Doç. Dr. Habib Erensoy

  Hastalığın şiddeti kararı etkiliyor

  Doç. Dr. Habib Erensoy, Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle psikiyatrik tedavi gören danışanlardan çok fazla soru aldıklarına dikkat çekti. Uzman isim aynı zamanda bu dönemde en sık sorulan soruların oruç tutabilme, kullanılan ilaçların saat düzenlemesinin nasıl yapılacağı ve uzun süre aç ve susuz kalındığın ilaçların etkiler olduğunu belirtti.

  Psikiyatrik tedavi gören bireylerin oruç tutup tutamamalarının hastalığın şiddeti, kullandığı ilaçların özellikleri ve hastalığın kronik olup olmaması ile alakalı olduğuna işaret eden Erensoy, bu faktörlerle birlikte, kişinin hipertansiyon, kalp hastalığı, diyabet ve epilepsi gibi kronik hastalığının olup olmamasına da dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

  Uykusuzluk hastalığın şiddetinin artmasına neden olabilir

  Uyku düzeninin psikiyatrik hastalıkların birçoğunda önemli olduğunu ifade eden Doç. Dr. Habib Erensoy, Ramazan ayında dikkat edilmesi gereken konulardan birinin uyku düzeni olduğunun altını çizdi.

  “Uzun süre uykusuzluk hastalığın şiddetinin artmasına sebep olabilir.” Diye uyarıda bulunan Erensoy, bir diğer konunun da ilaç aksatmalarına bağlı yaşanan sıkıntılar olduğunu belirtti. “Bazı hastalarda günlük dozu aksatmayacak şekilde saat değişikliği ilgili psikiyatri uzmanı tarafından yapılmalıdır.” dedi.

  Psikiyatrik tedavi görenler oruç tutabilir mi?
  Psikiyatrik tedavi görenler oruç tutabilir mi?

  İlaçlarının kandaki seviyesi kontrol edilmeli

  Doç. Dr. Habib Erensoy, özellikle bipolar bozukluk hastalığı olan bireylerde uyku düzeni ile birlikte kullandıkları Lithuril gibi duygu durum dengeleyen ilaçların kan seviyesinin tedavide önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

  “Uzun süre açlık ve susuzluk, ilacın kan seviyesini etkileyebildiği için tehlikeli olabilir.” diyen Erensoy, bipolar bozukluk hastalığı olanlarda oruç konusunda daha fazla hassas olmak gerektiğine dikkat çekti. Bipolar hastalığı bulunup oruç tutmak isteyen kişilerin doktorlarına danışması gerektiğine vurgu yapan Erensoy, ilaç düzenlemelerinin de yine doktorları tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.

  Oruç tutmaya psikiyatri uzmanı ile birlikte karar verilmeli

  “Şizofreni gibi psikotik durumlar yaşayanlar ve ağır akli dengeyi bozan hastalıkları olanların genel olarak dini açıdan oruç tutmaları gerekmiyor.” diyen Doç. Dr. Habib Erensoy, bu hastaların çoğu yüksek miktarda ilaç kullandıklarını dile getirdi. Diğer yandan hafif bir psikiyatrik hastalığı olanların yine kendi uzmanlarının kontörlü şartıyla oruç tutma kararı alabileceklerini belirtti.

  Doç. Dr. Habib Erensoy, anksiyete ve depresyon olarak tanımlanan endişe ve kaygı bozuklukları ile panik bozukluk ve obsesif kompulsif bozukluk gibi durumlarda hastalığın şiddetine göre oruç kararının psikiyatri uzmanıyla beraber verilmesi gerektiğini kaydetti

  Bu tarz hastaların ilaç saatlerinin ayarlanmasıyla oruç tutmasında bir sakınca olmadığını belirten Erensoy, “Genel olarak oruç konusunda kişinin bedensel ve ruhsal durumunu dikkate almak ve psikiyatri uzmanına danışarak karar almak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

  Her gün koronavirüs haberleri izleyenler dikkat!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ