23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Prostat kanserinin 5 önemli belirtisi!

  Genellikle belirti vermeden ilerleyen ve erkeklerin hayatını alt üst eden prostat kanserinde bazı şikayetlerin atlanmaması gerektiğini söyleyen Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Cevdet Kaya, sık idrara çıkma, cinsel ilişkide boşalma sırasında ağrı ve yanma, cinsel işlev bozukluğu, idrarda ve menide kan gibi belirtiler olunca acilen bir hekime başvurulması gerektiğini söyledi.

  Erkeklerde en sık görülen kanser tür olan prostat kanseri hakkında bilgiler paylaşan İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa’dan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Cevdet Kaya, erkeklerde yaşlanma, ailesel yatkınlık, genetik faktörler ile beslenme ve tuvalet alışkanlıklarının prostat kanseri gelişiminde çok önemli rol oynadığını belirtti.

  ”ERKEN TANI İLE PROSTAT KANSERİ TEDAVİSİ MÜMKÜN”

  Prostat kanserinde erken tanının hayat kuratardığını dikkat çeken Kaya, “erken tanı almış prostat kanserinin tedavisi mümkündür. Erken tanı, prostat kanseri olan erkeklerde hayat kurtarıcı olmaktadır” diye konuştu.

  BİRÇOK VAKA BELİRTİ VERMİYOR

  Prof. Dr. Cevdet Kaya, hastalığın belirtilerini bilmenin, tanıyı ve tedaviyi erken yapmaya izin vereceğini, prostat kanserinde vakaların büyük bir kısmının asemptomatik yani belirtisiz olabileceğini, hastalarda kanser başlangıç evresinde herhangi bir belirti olmayabileceğini söyledi.

  BU BELİRTİLER VARSA HEKİME BAŞVURUN

  Prof. Dr. Cevdet Kaya, prostat kanserinin en sık görülen 5 belirtisi hakkında şu bilgileri verdi:

  “İdrar yaparken yanma hissi, cinsel ilişkide boşalma sırasında ağrı ve yanma hissi. Sık idrara çıkma, gece sıkça idrar için uyanma. Zor idrar yapma. Ereksiyon kaybı (cinsel işlev bozukluğu). İdrarda ve menide kan.”

  SİGARA VE ALKOL RİSKİ ARTIRIYOR

  Şikâyetlerden biri ya da birkaçını yaşayan orta-ileri yaş erkeklerin prostat hastalığı, prostat büyümesi veya kanser açısından kontrol edilmesinin son derece önemli olduğunu kaydeden Kaya şu önerilerde bulundu:

  idrar yaptıktan sonra rahatlayamam, kesik idrar yapma, idrara başlarken zorlanma, idrar kaçırma ve aniden idrara sıkışma şikâyetleri olan erkeklerin de zaman geçirmeden üroloji doktoruna başvurmaları gerektiğini hatırlatan Kaya, ”Özellikle de ailesinde prostat hastası olan birisi bulunan erkeklerin daha erken yaşlarda asemptomatik (belirtisiz) prostat kanseri açısından üroloji uzmanına başvurmasını öneririm. Hastanemizde prostat kanseri ve diğer prostat hastalıklarının tanı ve tedavisi, en güncel kılavuzlar eşliğinde ‘hastaya en uygun tedavi yaklaşımı’ prensibi doğrultusunda yapılmaktadır.” dedi.

  Sigara içimi ve yüksek doz alkol alımının prostat kanseri görülme riskini artırdığını da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Cevdet Kaya, ayrıca aşırı yağlı ve kızarmış hazır ürünlerin tüketiminden kaçınılarak obeziteden korunmanın ve kontrolsüz tansiyonun düzenlenmesinin de prostat kanserinden korunmada oldukça önemli olduğunu söyledi.

  Kansere karşı alınacak 6 önlem hayat kurtarıyor

  Kanser tedavisinde yeni umut: İmmunoterapi

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ