11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Prof. Oğuztürk: Sinovac aşısı ağır hastalıktan yüzde 100 koruyor

  Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, 'Brezilya'da etkinlik oranı yüzde 50.4 olsa bile 'Aşı yapılan kimse ağır hastalık geçirmedi' olarak belirtiliyor. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, aşı ağır hastalıktan yüzde 100 koruyor" dedi.

   

  Aşı etkinliği

  Çinli Sinovac ilaç şirketinin ürettiği ve Türkiye’nin de satın aldığı CoronaVac aşısının etkinlik oranlarında farklı açıklamalar kafaları karıştırdı.  Brezilya’da yapılan klinik deneylerde etkinlik yüzde 50.4 oranında açıklandı. Aşının etkinlik oranının bu kadar düşük belirlenmesi kaygı yarattı.

  Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, CoronaVac koronavirüs aşısının etkinlik oranıyla ilişkin olarak Sabah gazetesi’nin sorularını yanıtladı.

  Oğuztürk, “Brezilya’da etkinlik oranı yüzde 50.4 olsa bile aşı yapılan hiç  kimsenin ağır hastalık geçirmediği belirtiliyor. Bu rumdan şunu rahatlıkla çıkarabiliriz ki, aşı ağır hastalıktan yüzde 100 koruyor” dedi.

  Brezilya’da açıklanan etkinlik oranına açıklık getiren Oğuztürk, şunları söyledi:

  “Çin’in CoronaVac aşısının Brezilya’da etkinlik oranı yüzde 50.4 olarak açıklandı. Bunu doğru kabul etsek bile  ‘Aşı yapılan kimse ağır hastalık geçirmedi’ olarak bildirildi. Bu cümleden bunu rahatlıkla çıkarabiliriz  ki aşı ağır hastalıktan yüzde 100 oranında koruyor. Hafif hastalıktan koruma oranı ise yüzde 78, geriye kalan yüzde 22 ise hastaneye başvuracak kadar  şikayetleri olmuş.

  Brezilya’da yapılan çalışmalarda aşı yaptıranların yüzde 100’ü ağır hastalık geçirmemiş. Yüzde 78’i hafif hastalık bile geçirmemiş. Bir aşının kriterlerini ölçebilmek için sadece bu parametreleri kullanmamak gerekiyor.Ön faz değerlendirmelerinde net bir sonuç beklemek daha faydalı olacaktır.  Sinovac aşısının ağır hastalıktan korunma ihtimali yüzde 100, hastaneye yatış olayının olmaması aşıda başarı kriterlerinden bir tanesidir.”

  ‘Bizim için kriter yüzde 65’in üzerindeki başarı oranıdır’

  Aşı yaptırdıktan sonra yüzde 100 başarılı olacak diye bir kriter söz konusu değil” diyen Oğuztürk, dünya üzerinde üretilmiş hiçbir aşının yüzde 100 başarı sağlamadığını vurguladı.

  Bizim için kriter yüzde 65’in üzerindeki başarı oranıdır. İkincisi ise ağır hastalık geçirmeme durumundaki yüzdedir. Bu Brezilya’daki oran için yüzde 100 değerdir.”

  İnsanların aşı yaptırdıktan sonra belli bir süre maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymak zorunda olduğunu belirten Oğuztürk, şöyle devam etti:

  “Çünkü vücut daha sonra virüsle karşılaşma durumuna karşı üretecek olan antikorları hemen üretmiyor, belli bir süre geçmesi gerekiyor. En ideal süre; birinci aşıyı yaptırdınız, 28 gün sonra ikinci aşıyı da yaptırdınız bunu takip eden 14 gün sonra tam olarak bir koruyuculuk oluşmuş oluyor.

  Özetle ilk aşıyı yaptırdıktan sonra tam anlamıyla koruyuculuğun oluşması için ortalama 6 hafta gerekiyor. Bu noktada aşı yaptıranların maske, mesafe kurallarına uyması gerekiyor. Çünkü aşı yaptırsa bile virüsle karşılaşıldığında hastalanma riskleri ortaya çıkabilir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ