11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Prof. Kara’dan ‘kan sulandırıcı’ uyarısı

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, korona virüs tedavisinde kullanılan kan sulandırıcı ürünlerin bilinçsiz kullanımında vücuda zarar verebileceğine dikkati çekti

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Covid-19 tedavisi için kullanılan kan sulandırıcı ilaçların bilinçsizce kullanıldığında vücuda zarar verebileceğine dikkat çekti. Kara, reçete ve bu ilaçların doktor önerisi olmadan mutlaka uzak durulmasını gerektiği konusunda uyardı.

  Talep arttı

  Sağlık Bakanlığı tarafından, koronavirüs tedavisinde kullanılan kan sulandırıcı ilaçlara dünya genelinde talebin arttığı ifade edildi. Ülkemizdeki ilaçların bir kısmının Covid-19 tedavisi için hastanelere gönderildiği belirtilerek, bu durumun serbest eczaneler vasıtasıyla hastalara sunulan ürünlerin miktarında, kimi zaman azalmaya yol açabildiği belirtildi. Aynı zamanda kan sulandırıcı ürünlerin piyasada bulunabildiği belirtilirken, uzmanlar; Covid-19 tedavisinde kullanılan kan sulandırıcı ürünleri doktor önerisi ve takibi dışında kullanmanın büyük problemlerine neden olacağı kaydedildi.

  İki kat alırsanız zarar verebilir

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, kan sulandırıcı ilaçların kullanımına dair yaptığı açıklamada, tedavi amaçlı verilen ilacın 2 katı alınmasının zarar verebileceğini, dozun ana belirleyici olduğunu kaydetti. “Bu ilaçları gerekmedikçe asla kullanmamak lazım.” uyarısında bulunan Kara, bu tarz ürünlerin kanamaya da neden olabileceğini belirtti. Kanı sulandırıp akışkanlığını artırdığını amacının da bu olduğunu söyleyen Kara, ancak biraz fazla verildiği durumda kanamaya neden olabileceğini kaydetti.

  Kullanım süresinin uzatılması risk oluşturur

  Bu tarz ilaçların kullanım süresinin uzatılmasıyla da riskin oluşabileceğini kaydetti ve “Ağrı kesiciyi biz çok rahat kullanıyoruz, bunu bile siz bir tablet yerine 2 tablet alırsanız, almanız gerek süre 6 saatte 1 ise siz 2 saatte bir alırsanız çok ciddi yan etkileri, hatta kayıplara neden olabilecek yan etkileri olabilir. Doktor önerisi olmadan, eczacı arkadaşlara danışıp nasıl kullanılacağından emin olmadan bu ilaçları asla ve asla kullanmamamız gerekir” dedi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ