23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Prof. Dr. Saltık: Okulların açılması korkunç bir facia olur!

  Okulların yarı yıl tatilinin bitişi olan 15 Şubat’ta kademeli olarak yüz yüze eğitime başlaması gündemde. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, "Bu şekilde okulların açılması korkunç bir facia olur" diyor.

  Son günlerde gündemde okulların yarı yıl tatilinin bittiği tarih olan 15 Şubat’ta kademeli olarak yüz yüze eğitime başlaması var. Fakat eğitimciler henüz aşılanmadı ve 18 yaş altı çocuklar için de dünyada geliştirilen uygun bir corona virüs aşısı da mevcut değil. Bu durum okullar açıldıktan sonra “vakalar artar mı?” kaygısını da akıllara getiriyor.

  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, Türkiye’de 1 milyon öğretmenin olduğunu, diğer personelle birlikte bu sayının daha da arttığını hatırlattı. Bu şekilde okulların açılmasının korkunç bir facia olacağını söyleyen Saltık, çocukların hastalığını belirtisiz geçirdiklerini, toplum içine yayılmasında en riskli küme olduklarını ifade etti. Saltık, Türkiye’nin böyle bir serüvene girişmemesi gerektiğini ve önlemler alınmadan açılırsa bedelinin çok ağır olacağı uyarısında bulundu.

  14 Ocak’ta Çin’den getirilen 3 milyon doz CoronaVac aşısının ardından ülkeye 6.5 milyon aşı daha geldi. 14 günlük incelenmenin ardından aşılar öncelikle ilk dozları vurulan sağlıkçılara, sonrasında 80 yaş üstü  ile huzurevlerinde kalan vatandaşlara, ardından da diğer gruplara kademeli şekilde uygulanacak. Fakat aşılar geldiğinden beri öğretmenlere aşılama henüz başlanmadı.

  Bir takım kriterler yerine getirilmeli

  Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre Prof. Ahmet Saltık, okulların açılması halinde karşılaşılabilecek sorunlar hakkında konuştu. Prof. Saltık, mutant virüs tipinin dünyanın pek çok ülkesinde yayıldığını ve Türkiye’de de olduğunu görüldüğünü aktardı, bütün stratejileri de bunlara göre planlamak gerektiğini dile getirdi.

  Türkiye’de 1 milyon öğretmenin olduğunu aktaran Prof. Saltık “1 milyon öğretmeni aşılayacaksınız, diğer çalışanlarda var… Üstelik 18 yaş altıdaki çocuklara eldeki aşılar da yapılamıyor. Yani aşı yapılamayan bir kitleye okulları açacaksınız. Yok batıda örneği. Okullar dahi kapatılıp, uzatılıyor” dedi. Okulların açılmasına dair tarih vermek yerine, bir takım kriterleri sağlamak gerektiğini ancak ondan sonra okulların açılmasının doğru olacağını ifade etti.

  Prof. Dr. Saltık, Türkiye’de günlük ölümlerin 10’un altına indiğinde, günlük yeni vaka sayısının 500’ün altına düştüğünde, mutant tipler görülmediği durumlarda gibi ölçütler koyularak okulların açılması gerektiğini söyledi. Saltık, bu haliyle okulların açılmasının korkunç bir facia olacağını, Türkiye’nin böyle bir serüvene girişmemesi gerektiğini aktardı.

  Pandemide başarı beklentisini yüksek tutmayın! TIKLAYIN 

  Türkiye ne zaman aşı üretecek TIKLAYIN 

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ