28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Prof. Dr. Ertuğrul: Karadeniz’e mutlaka bir çare bulunması gerekiyor

  Türkiye'de illere göre haftalık vaka sayısının bulunduğu harita ikinci defa yayımlandı. Haritayı değerlendiren uzmanlar, Karadeniz'e mutlaka bir çare bulunması gerekiyor uyarısında bulundu.

  Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, illere göre haftalık vaka sayısı haritasını değerlendirdi. ntv.com.tr’ye açıklamalarda bulunan bilim insanları, Karadeniz Bölgesi’ndeki artışlara dikkat çekerken, büyükşehirler ve diğer illerdeki vaka sayılarına dair yorumlarda bulundu.

  İlk üçe giren iller Karadeniz’de

  Yeni haritada, geçen haftaya oranla dikkatleri üzerine çeken bölgede yine bir değişiklik olmadı. Karadeniz Bölgesi’nde nüfusa oranla Kovid-19 vaka sayısında ilk üçe giren iller Trabzon, Rize ve Ordu oldu.

  Büyükşehirlere bakıldığında İstanbul 100 binde 60,19, İzmir 44,39 Ankara ise 35,49 olarak haritada yerini aldı.

  100 binde 3,21 ile Hakkari, 3,91 ile Şırnak, 8,51 ile Muş ve 8,71 ile Batman ise, kademeli normalleşme kriterine göre “düşük risk” kategorisinde yer alıyor.

  12 il biraz daha bekleyecek

  100 binde 100 vaka sayısını geçen 12 ilin kademeli normalleşme kapsamında kısıtlamaların esnemesi için biraz daha beklemesi gerekiyor.

  Bu iller azdan çoğa göre şu şekilde sıralanıyor: Konya 101,95; Sakarya 103, 01; Karaman 105,92; Aksaray 108,27; Adıyaman 120,64; ; Osmaniye 134,90; Tokat 149,20 Rize 200,08; Trabzon 207,54; Samsun 202,94; Giresun 217,51; Ordu 228,40.

  Uzmanlar, vakaların illere dağılımını ve 1 Mart’ta başlaması planlanan kademeli normalleşme planını NTV’ye değerlendirdi.

  Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı ve Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yüksek vaka oranlarının devam ettiği Karadeniz Bölgesi hakkında değerlendirmede bulundu ve hem işletmelere hem de vatandaşlara kurallara uymaları çağrısı yaptı.

  Ankara’da durum iyi, İstanbul’un yolu var

  Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye çapında salgının ilk aylarında yüksek vaka sayılarıyla dikkat çeken büyükşehirlerde durumun iyiye gittiğini söyledi. İlhan, ‘Ankara’da durumun iyi gittiğini, İzmir’de de durumun ortalamalarda gittiğini, ancak İstanbul’un biraz daha alacak yolu olduğunu gördüklerini ifade etti.

  Prof. Dr. Ertuğrul: Karadeniz'e mutlaka bir çare bulunması gerekiyor
  Prof. Dr. Ertuğrul: Karadeniz’e mutlaka bir çare bulunması gerekiyor

  Karadeniz’de tam kapanmaya gerek yok

  İlhan, son iki hafta analizinde yüksek vaka oranlarıyla dikkat çeken Karadeniz Bölgesi için şu an 15 günlük tam kapanmanın gerekli olmadığını söyledi.

  İlhan, vatandaşların kurallara uyması ve aynı zamanda özellikle vaka artışında yükselme gösteren illerde hafta sonu gezmelerini ve ev ziyaretlerini azalttıkları takdirde vaka sayısının düşeceğini bir kez daha hatırlatmak istediğini belirtti. İlhan, kısıtlamadan ziyade, duruma bu şekilde yaklaşılırsa iyi bir süreç yaşayabileceğimizi aktardı.

  Mutasyona bağlamak yanlış

  Prof. Dr. İlhan, Karadeniz’deki vaka artışının nedenine dair de açıklamalar yaptı. Koronavirüsün Karadeniz mutasyonu olduğuna dair henüz net bir bilimsel araştırma olmadığını belirten İlhan, bu araştırmanın yapılarak ve sonuca bağlanırsa zaten bakanlık tarafından açıklanacağını söyledi. Görülen vaka artışını direkt mutasyona bağlamanın bu noktada çok yanlış bir çıkarım olacağını ifade etti.

  Bu süreçte vaka sayısı her şeyin anahtarı

  Kademeli normalleşmede esas kriterin vaka sayısı olduğuna dikkat çeken İlhan, vaka sayısının her şeyin üzerinde olduğunu bildiklerini belirtti. İlhan, vaka sayısının düştüğü oranda yoğun bakımdaki hasta sayısının da azaldığının, ölüm oranını da beraberinde azaltmış olunduğunun altını çizdi ve “Her şeyin anahtarı bu süreçte vaka sayısı” şeklinde konuştu.

  Prof. Dr. Ertuğrul: Karadeniz'e mutlaka bir çare bulunması gerekiyor
  Prof. Dr. Ertuğrul: Karadeniz’e mutlaka bir çare bulunması gerekiyor

  İki haftalık haritada çok fark yok

  Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde geldiği noktayı değerlendirdi, yayımlanan iki tablo arasında çok büyük değişikliklerin olmadığını aktardı.

  Ertuğrul, ”Karadeniz illeri; Trabzon, Ordu, Samsun ve Rize’nin yine 100 binde 200 ve üzerinde vaka görülen yerler olduğuna, bu illerin birinci haritada da aynı şekilde yüksek olan yerler olduğuna işaret etti. Son harita ile birlikte son 1 hafta içinde herhangi bir düzelmenin sağlanamadığını gördüklerinin altını çizen Ertuğrul, Trabzon, Rize, Ordu, gibi illere giriş çıkışların yasaklanacak şekilde karantina uygulamaların devreye alınması gerekebileceğini ifade etti.

  Ertuğrul, İç Anadolu Bölgesi’nin de yüksek rakamlarla dikkat çeken bölgeler arasında yer aldığını söyledi. İki haftanın verilerinin kıyaslamasında Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyükşehirlerde çok büyük farklar olmadığını kaydetti.

  “Karadeniz’e mutlaka bir çare bulunması gerekiyor”

  Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, 1 Mart’tan itibaren vaka sayılarının il il değerlendirileceğine, düşük riskli illerin “mavi”, orta risk “sarı”, yüksek risk “turuncu”, çok yüksek risk “kırmızı” ile gösterileceğini hatırlattı.

  Muş, Hakkari ve Şırnak gibi ‘mavi’ renkli bölgeler için yüz yüze eğitim dahil olmak üzere yavaş yavaş normalleşme adımları atabileceğini belirten Ertuğrul, ‘Muş Hakkari ve Şırnak’a, Van ve Mardin gibi illerin de eklenebileceğini aktardı.

  “Ama Karadeniz’e mutlaka bir çare bulunması gerekiyor diye uyarıda bulunan Ertuğrul, çünkü bu bölgenin şu an alarm verdiğini bir de varyant virüsün bu bölgelerde yayılımı artarsa oldukça sıkıntılı bir durum başlayacağını vurguladı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ