11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Prof. Dr. Arıca: Kuersetin yaşlı ve obezleri Kovid-19’dan koruyor

  İspanya ve Brezilya araştırma laboratuvarlarından çalışma grupları, Quercetin'in (kuersetin) Kovid-19 hastalığına yakalanan yaşlı ve obez kişilerde koruyuculuk etkisini gösterdi.

  Koronovirüse karşı mücadele devam ederken bağışıklık sistemini güçlendirecek gıda takviyeleri konusunda araştırmaların olumlu sonuçlar verdiğini belirten Prof. Dr. Vefik Arıca, “İspanya ve Brezilya araştırma laboratuvarlarından çalışma grupları, Quercetin’in (kuersetin) Kovid-19 hastalığına yakalanan yaşlı ve obez kişilerde koruyuculuk etkisini gösterdi. Bu etken madde, geniş bir antiviral yelpazesine sahip” dedi. Arıca, kuerset’in en çok kırmızı soğanda bulunduğunu belirtti.

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Vefik Arıca, kuersetin’in tahribat ve yaşlanmanın önlenmesi ve dolayısıyla SARS-CoV-2 gibi viral enfeksiyonlu hastaların tedavisi ve yönetimi için kullanım potansiyeline sahip olabileceğini ifade etti. Ayrıca, hala devam eden klinik çalışmaların SARS-CoV-2 enfeksiyonunun neden olduğu ölüm oranını ve ıstırabı azaltmaya yardımcı olacağına dair çok güçlü kanıtlar sunduğuna işaret etti.

  Prof. Dr. Vefik Arıca, koronavirüse karşı mücadelede maske, mesafe ve hijyenin olmazsa olmaz olduğunu yinelerken, insanların kendilerini bulaştan uzak tutmak için bu üç kuralın yanında bağışıklık sistemini de güçlü tutması gerektiğine dikkat çekti. Bağışıklık sistemini salgına karşı güçlendirmenin yolunun özellikle bazı molekülleri yapısında bulunduran besinleri tüketmekten geçtiğini belirten Arıca, bu maddelerin başında da kuersetinin geldiğini dile getirdi. Antik çağ insanlarının sağlık iksiri olarak kuersetin açısından zengin besinlere büyük bir önem verdiklerini de sözlerine ekledi.

  En zengin antioksidanlardan biri

  Prof. Dr. Arıca Quersetin’in soğan, yeşil yapraklılar, domates, elma, bazı meyveler ve brokoli de dahil olmak üzere bitkilerde bulunan çok güçlü bir antioksidan olduğuna dikkat çekti.

  Arıca, insan diyetinde en zengin antioksidanlardan biri olarak kabul edilen kuersetinin, yaşlanmanın ve iltihaplanmanın etkilerine ve serbest radikal hasarına karşı savaşmada önemli bir rol oynadığını aktardı. Ayrıca, bu güçlü antioksidan bileşiğin, özellikle de anti-inflamatuar bir enzim olan ananasın içinde bulunan bromelain ile birleştiğinde etkisi arttığını kaydetti.

  En çok kırmızı soğanda bulunuyor

  Arıca, kuerset’in en çok kırmızı soğanda olmak üzere, çilek, biber, narenciyeler, kuşkonmaz, vişne, kiraz, kırmızı elma, domates, brokoli, kırmızı üzüm, kırmızı marul, lahana, yaban mersini, kızılcık, çay ve ahudududa bulunduğunu söyledi. Günlük olarak ortalama bir insanın çeşitli gıda kaynakları vasıtasıyla günlük olarak 10 ila 100 miligram tükettiğinin tahmin edildiğini ifade etti.

  Prof. Dr. Arıca, Haziran 2020’de dünyanın en önemli immünoloji dergilerinden olan ‘Frontiers in Immunology’ dergisinde kuersetin hakkında yayınlanan bir makaleye de değindi. Makalede, kuersetinin çok sayıda patojen virülans aşamasına, virüs girişine, virüs replikasyonuna, protein birleşimine müdahale edebilen geniş bir antiviral özellikler yelpazesi sergilediğine ve bu terapötik etkilerin, C vitamininin birlikte uygulanmasıyla artırılabileceğine dikkat çekildiğini aktardı. Arıca makalede, düşük maliyetler ve ciddi yan etkiler söz konusu olduğunda, bu iki bileşiğin hem profilaksi hem de özellikle Covid-19 hastaları dahil olmak üzere solunum yolu enfeksiyonlarının erken tedavisi için kombine uygulanmasını şiddetle önerildiğini aktardı.

  Alternatif destek olarak kullanılabilir

  Sağlıklı bir diyetle beslenenlerin bol miktarda kuersetin alabileceğinin altını çizen Prof. Dr. Arıca, bazı durumlarda, özellikle bu pandemi döneminde güçlü antiviral ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle kuersetin takviyesinin alternatif destek olarak kullanılabileceğini ifade etti.

  Arıca, insanların, bu takviyeyi özellikle bu pandemi döneminde, iltihapla mücadele etmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve genel sağlığı korumak dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden almakta olduklarını dile getirdi.

  Yaşlı ve obezlerde koruyuculuk etkisi var

  Deneysel çalışmalarda kuercetin’in antiviral özelliklerini destekleyen geniş bir literatür olduğuna işaret eden Prof. Dr. Vefik Arıca kuersetin’in koruyucu özelliğinin araştırmalarla da ispatlandığına vurguladı.

  Arıca, Frontiers in Physiology dergisinde yer alan makaleye göre, Brezilya ve İspanya Araştırma Laboratuvarlarından çalışma gruplarının kuersetin’in Covid-19 hastalığına yakalanan yaşlı ve obezlerde koruyuculuk etkisini gösterdiklerini belirtti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ