28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Pandemide tamamlayıcı sağlık sigortası yüzde 50’nin üzerinde büyüdü

  Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, Covid 19 sürecinde sağlık sigortası yaptıranların sayısının arttığına dikkat çekerek Tamamlayıcı Sağlık Sigortası'nda (TSS) yüzde 50’in üzerinde büyüme olduğunu kaydetti.

  Covid 19 süreci sağlığın önemini bir kez daha ortaya çıkarırken, beklenmeyen riskler karşısında da hazırlıklı olmanının önceliğini hepimize gösterdi. Pandemi döneminde özellikle sağlık sigortalarına da talep arttı.

  Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmızı, Covid 19 sürecinde sağlık sigortası yaptıranların sayısının arttığına dikkat çekerek Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda (TSS) yüzde 50’in üzerinde büyüme olduğunu kaydetti. Kırmızı, şirket olarak da 2021 yılı için şirket olarak yüzde 20’lik büyüme hedefleri olduğunu belirtti.

  Sigorta sektörünün 2020 yılını değerlendiren Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Kırmız, sigorat sektörüne ilginin arttığını ifade etti.

  Sigortaya olan ilgi artıyor

  Sağlık sigortası yaptıranların özellikle bir operasyon geçirdiklerinde, sigortalı olmanın faydalarını yaşadığını söyleyen Kırmızı şunları söyledi: “Türkiye’de neredeyse tüm hastanelerde sağlık poliçeleri geçerli. En iyi hastanelerde, en iyi tedaviden faydalanmak mümkün. Doktor seçme şansınız da bulunuyor. En büyük avantajı ise hiçbir maddi kaygı yaşamadan tedaviyi tamamlıyor olmanız. Sağlık poliçelerinin çoğu yatarak tedavilerin yüzde 100’ünü karşılıyor. Gün geçtikçe sigorta konusundaki bilinç düzeyi ve  ilgisi artıyor ama halen farkındalık istenilen seviyede değil.”

  Tamamlayıcı sağlık sigortasına talep artıyor

  Sağlık sigortalarına olan ilginin pandemi sürecinde arttığını belirten Nihat Kırmızı şunları aktardı: “Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında yüzde 50’nin üzerinde büyüme gerçekleşti. Son dönemde TSS çok daha gelişti. Önceden klasik sağlık sigortası pahalı bulunuyordu. Gelir seviyesi yüksek kişiler tercih ediyordu. Ama Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda her bütçeye uygun poliçeler var. Bir yıl için klasik sağlık sigortasının neredeyse 4’te 1’ini ödeyerek sigortalı olabiliyorsunuz. Her geçen yıl bu sigorta türü daha da büyüyor.”

  Taksitle ödeme imkanı var

  Geçen yıllarda yıllık 7-8 bin lira olan poliçe tutarının günümüzde bin 500 liraya kadar düştüğünü belirten Kırmızı, sigorta tutarının yaşa ve cinsiyete göre değiştiğini ifade etti. Kırmızı sözlerini şöyle sürdürdü: “Poliçenizi aylık taksitler halinde ödeyebilirsiniz, ayakta ya da yatarak tedavi seçenekleri de bulunuyor. Genç yaşta sigorta yapıp devam ederseniz primler çok yüksek olmuyor. Yaş ilerledikçe belli hastalıkların görülme oranı arttığı için poliçe tutarı da artıyor.”

  Sektör büyümeye devam edecek

  2021 yılında büyüme hedeflerinin yüzde 20 olduğunu belirterek, “Sigorta sektörünün de bu yıl yüzde 15 büyüyeceğini öngörüyoruz. Geçen yıl sektör yüzde 15-18 civarında biz ise yüzde 20 büyüdük. Sigorta türlerine göre büyüme yüzdemiz değişti. Bu yılın ikinci yarısından sonra beklentimiz koronavirüsün aşılama süreciyle etkisini kaybetmesidir” diye konuştu.

  Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, eklem hastalarının umudu oldu

  Sigorta sektörü 2020’de rüştünü ispatladı

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ