26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Pandemide kafe ve restoranlara 45 dakika sınırlaması

  Pandemi nedeniyle zor durumda kalan kafe ve restoranlar için çok sayıda çözüm yolu ve öneri gündeme geliyor. Bu önerilerden en çok konuşulanlarından biri de kapalı mekanlarda 45 dakikadan fazla oturulmaması…

  Hem mutasyon hem de ara tatilinin ardından artan vaka sayıları nedeniyle değerlendirme süreci doğrultusunda yeni kararların alınması bekleniyor. Vaka sayılarının azalması durumunda ise mart ayı için önceden planlanan uygulamaların hayata geçmesi beklenirken, genel duruma göre bu kararlarda bazı değişikliklerin yapılması bekleniyor.

  Yüzde 30 kapasite sınırı

  Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre, Sağlık Bakanlığı ve hükümette yapılan değerlendirmelerde konuşulan birtakım öneriler var. Özellikle hem işletme sahipleri hem de vatandaşlar kafe restoranların açılmasını dört gözle beklerken, bu tarz mekanların açılması durumunda sadece yüzde 30 kapasite ile müşteri kabul etmesi planlanıyor. Aynı zamanda oturma süresinin de 45 dakika ile sınırlı olması yapılan öneriler arasında. Ayrıca bir diğer öneri de bu mekanların açık alanlarının yüzde 50 kapasiteyle kullanılabileceği yönünde.

  Eğitim konusu için çalışmalar sürüyor

  Eğitim ve öğretim kurumlarına ilişkin kararların da aşamalı şekilde hayata geçirilmesine yönelik öneriler bulunuyor. Buna göre, Mart ayında daha önce de planlandığı gibi ortaöğretimdeki eğitimin başlayabileceği, üniversitelerle ilgili ayrı bir planlama yapılacağı konuşuluyor.

  YÖK’ün tarafından üniversitelere yaptırılan online eğitim ve bundan sonraki süreçle ilgili anketin sonuçlarının da hükümete iletildiği ifade ediliyor. Bir iddiaya göre ise üniversitelerin yüz yüze eğitim için ikinci dönemlerinin uzatılabileceği ve eğitimin 1 Ağustos’a kadar sürebileceğine ilişkin yorumlar devam ediyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ