28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Pandemi sonrası kronik hastalıklar artacak

  Covid-19 riski nedeniyle insanların hastaneye gitmelerini ertelemesi ileriki dönemlerde kronik rahatsızlıkların artmasına neden olacak.

  Kronik hastalıklar

  Koronavirüs sonrası insan yaşamı hakkında bir araştırma yapan  Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Nur Perihan Tosun ve Ordu Üniversitesi’nde görevli Doç. Dr. Taşkın Kılıç, süreç sonrasıyla ilgili önemli verilere ulaştı.

  Covid-19’u atlatan 1014 kişi üzerinde yapılan çalışmada, insanların hayatlarındaki değişimler soruldu. Çalışmada, koronavirüs sonrasında insanların hayatında değişecek temel unsurlar hakkında ipuçları arandı.

  Araştırmanın sonucu ise insan ilişkileri ve komşuluk, sosyalleşme, mesafe, iletişim, kalabalık ortamlar, özgürlük anlayışı, mesai anlayışı, doğaya yöneliş ve tatil gibi kavramların değişeceğini gösterdi.

  İnsanlar hastaneye gitmekten korkuyor

  Bununla birlikte, Covid-19 sonrasında online ve eğitim alışveriş yaygınlaşmasının öngörüldüğü araştırma, insanların artık hastaneye gitmekten korktuğunu da gösterdi. Aynı zamanda araştırmaya göre pandemi sonrası kronik rahatsızlıklarda artış olacağı da öngörülüyor.

  Dr. Öğretim Üyesi Nur Perihan Tosun, koronavirüs sonrasında insan yaşamı hakkında bilgiler verdi. Yaptıkları araştırmada koronavirüse yakalananlara ‘koronavirüs hayatımızdan ne zaman çıkacak?’ soruları yönelttiklerini söyledi.

  Tosun, araştırmaya katılanların yüzde 52’si 2021 yılında, yüzde 7’si 2022 yılı, yüzde 15’i ise 2023 yılında koronavirüs tamamen hayatımızdan çıkacağını ifade ettiğini söyledi. Öğretim Üyesi Tosun, çalışmalarının temel ve ana sorularından bir tanesi koronavirüs sonrasında hayatımızda değişecek 3 şeyin ne olacağı olduğunu belirtti.

  Açıklamasına devam eden Tosun, “Katılımcılar öncelikli olarak yaşam şeklinin değiştiğinden bahsettiler. İnsan ilişkileri ve sosyalleşme oldukça değişti. Çevredekilerle mesafeler ve komşuluk ilişkilerimiz değişti. Daha çok özgürlük anlayışı ortaya çıktı.

  Doğa ile iç içe tatil isteniyor

  Kalabalıklardan uzak durarak doğaya yöneliş oldu. İnsanlar kendini zihinsel olarak nerede rahat ve sağlıklı hissedeceklerse bunlara doğru yöneldiler. İnsanların tatil anlayışları da değişti. Eskiden 5 yıldızlı otellerde tatil yapmak isterken şu an doğa ile iç içe tatil alışkanlıkları gelişmeye başladı” şeklinde konuştu.

  Dr. Tosun, koronavirüs sonrasında dijitalleşmenin de yaygınlaştığını söyledi ve “İş ortamlarımız, eğitim kurumları ve online alışveriş bu süreçte daha çok hayatımıza girdi. En önemli konulardan biri ise insanlar sağlık anlayışlarının değiştiğini ifade ettiler. İnsanlar daha çok sağlıklı yaşam davranışlarına yöneldiler. Hijyen ve organik beslenme tarzına geçiş oldu. Koronavirüs sonrasında ayrıca insan hayatında değişmeyecek 3 şey de aile yapılarında değişiklik olmayacak. Aileye verilen önem değişmeyecek. Geçim, barınma, ve temel ihtiyaçlarımız değişmeyecek. Çevreye duyarsızlık, savaş ve israf duygusunun da değişmeyeceği sonucuna ulaştık” diye konuştu.

  Pandemide en yoğun yalnızlık duygusu yaşandı

  Dr. Tosun, koronavirüsle birlikte insanlar arasında yalnızlık duygusunun öne çıktığını söyledi. Ve “İnsanlar bu süreçte öncelikli ve yoğun olarak yalnızlık duygusunu en çok yaşadı. Korku ve kaygı da bu süreçte yoğun yaşandı. Koronavirüs bir bilinmezlik içerisinde geldi. İnsanların aşı çalışmaları nasıl devam edecek, bununla ilgili endişeleri vardı. İnsanlar bu süreçte yalnızlık, korku ve kaygı yaşadıklarını belirttiler ve karantinalarla birlikte vaktimizin çoğunu evde geçirdiğimiz için fiziksel aktivitenin de azalmasıyla kilo alımı arttı” dedi.

  Covid-19 sonrasında insanların ilk işinin tatile çıkmak olacağını söyleyen Dr. Tosun, “İnsanlar en çok tatili özledi. Gezi ve seyahate çıkış çok olacak. Ayrıca maskelerden kurtulup yakınlarıyla, arkadaşlarıyla bir araya gelip sosyalleşme artacak. İnsanlar okullarını ve arkadaşlarını özlediler” diye konuştu.

  Kronik hastalıklar artacak

  Pandemi sonrası hastaneye gitme çekincelerinin ortaya çıktığını ifade eden Tosun, “İnsanlar koronavirüs öncesinde sağlık hizmetlerini gerekli ve gereksiz çok fazla kullanıyordu. Şu anda ise insanlar hastanelere gitmekte endişe duyuyor. Bunun sebebi ise koronavirüse yakalanma kaygısıdır. Bu nedenle insanlar sağlık ihtiyaçlarını ertelediler. Bu konuda kronik hastaların takibi çok önemlidir.

  Kanser hastalıklarının erken tanısının çok önemli olduğunu da vurgulayan Tosun, insanların hastanelere gitmelerini ertelemeleri sebebiyle maalesef bundan sonraki süreçte koronavirüs hayatımızdan çıksa bile kronik hastalıklarda artış ya da hastalıklar kötü yönetildiği için farklı ek hastalıklar da sürece dahil olacak.

  Kanserler erken tanıda değil de ikinci ya da üçüncü evrelerde ortaya çıkacak. Maalesef böyle olumsuz bir tablo ile karşılaşabiliriz. Bunun önüne geçmek için Teletıp geliyor.

  Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın da projeleri var. İnsanların sağlık takipleri online olarak Teletıp üzerinden takip edilecek. Ülkemizde pandemi başarılı bir şekilde yönetildi. Çünkü kapsam dışında kalmadı. İnsanlarımız da koronavirüs sonrasında kesinlikle sağlık ihtiyaçlarını ertelememeli” dedi.

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ