28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Pandemi döneminde kireçlenme şikayetleri arttı

  Koronavirüs pandemisi sağlığımıza doğrudan zararlar verirken, yapılan araştırmalar, dolaylı zararlarını da ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de pandemi döneminde artan kireçlenme şikâyetleri…

  Kireçlenme

  Pandemi döneminde yaşanan aktivite azlığı ve kilo artışı kas gücünde azalmaya neden oldu. Bu durum ise, eklem şikayetlerinde artma ve yeni eklem rahatsızlıklarına yol açtı.

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümünden Doç. Dr. Sena Tolu, pandemi döneminde artan halk arasında bilinen adı kireçlenme olan osteoartrit şikayetlerine dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

  Kireçlenmenin toplumda sıkça görüldüğünü belirten Doç. Dr. Tolu, eklem kıkırdağının, eklemde kaygan bir yüzeyin oluşarak hareketin rahat yapılmasını sağlayan en önemli doku olduğunu ifade etti.

  Kireçlenmenin ise hem eklem kıkırdağında hem de eklem çevresindeki dokularda harabiyete neden olan bir romatizmal hastalık olduğunu aktaran Tolu, osteoartritin ülkemizde ve dünyada en sık görülen eklem hastalığı olduğunu söyledi.

  Eklem kıkırdağındaki harabiyet sonucu gelişen ağrının yanında kişide sakatlıklara neden olduğu için önemli bir sağlık sorunu olduğunu vurgulayan Tolu, özellikle diz osteoartritin diğer hastalıklara göre merdiven inme çıkma, yürüme ve ev işlerinde daha fazla yetersizliğe yol açtığını belirtti. “Bu hastalarda yürüme hızı ve yürüme mesafesi zamanla azalarak hareketin güçleşmesine neden olur” dedi.

  “Erkekler de kadınlar da risk altında”

  Doç. Dr. Tolu, kireçlenmenin genelde 45 yaşından sonra belirti verdiğine dikkat çekti ve yaşlanma ile olan güçlü ilişkisi ve beklenen yaşam süresindeki artış ile osteoartrit görülme sıklığında artış beklenmekte olduğunu ifade etti.

  Hastalığın sosyoekonomik, bireysel ve sağlık sistemlerine artan oranda ve önemli miktarda yük getireceği değerlendirilmekte olduğunu söyleyen Tolu, osteoartritin kadın ve erkekleri benzer oranlarda etkilediğini fakat özellikle diz ve el kireçlenmesinin kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmekte olduğunu aktardı. Bununla birlikte, “Hastalığın 60 yaş üstü kadınların yaklaşık yüzde 18’ini, erkeklerin ise yaklaşık yüzde 10’unu etkilemektedir” şeklinde konuştu.

  Osteoartritin vücutta her eklemi etkileyebildiğini belirten Doç. Dr. Tolu, ancak en sık kalça, diz, omurga, el ve ayak eklemlerinde görüldüğüne işaret etti.

  Tolu, genetik özelliklerin yanı sıra artan yaş, beslenme alışkanlıkları, obezite, travma, hareketsizlik sonucu gelişen kas güçsüzlüğü eklemlere aşırı yüklenmek ve sigaranın eklem kıkırdağında gelişen harabiyetin risk faktörleri olduğunu anımsattı.

  “Yaşlanmayla beraber özellikle vücut ağırlığını taşıyan diz ve kalça gibi eklemlerin çevresindeki kaslarda zayıflık gelişmesi, bu eklemlere binen yükü arttırarak kireçlenmeye sebep olur.” dedi.

  Obezitenin özellikle diz kireçlenmesi ile ilişkili olduğunu vurgulayan bilim insanı genetiğin de özellikle diz, el ve kalça kireçlenmesinde rol oynadığının bilindiğini ifade etti.

  Düşük D ve C vitamini kireçlenmeyi artırıyor

  “Düşük D vitamini seviyelerinin, kalça ve diz osteoartriti sıklığını artırabileceği, düşük C vitamini alımının da diz osteoartrit şiddetinde artış ile ilgili olduğu gösterildi. Kireçlenme şikayeti olan hastaların eklemde hareketle ortaya çıkan ve/veya artan, istirahat halinde kaybolan ağrı ve kısa süreli tutukluk çok iyi bilinen yakınmalarıdır.

  Ayrıca hastalar etkilenen eklem hareketlerinde kısıtlanma, eklemin şeklinde bozulma, eklemde kabalaşma-şişlik, eklemin hareketi sırasında ses çıkması, güçsüzlük, günlük yaşamda alıştıkları işleri istedikleri gibi yerine getirememe ve tüm bu yakınmaların neden olduğu kaygılarını dile getirebilir.” şeklinde konuştu.

  Pandeminin etkisi oldu

  Pandemi döneminde kireçlenme şikayetlerinin artmasının altında yatan sebepleri anlatan Doç. Dr. Tolu, Pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı ile 65 yaş üstündeki uzun süre evde kaldığına işaret etti.

  Önceleri alışverişe giden, yürüyüşe çıkan, iş yerlerinde çalışan ve komşularını ziyaret eden 65 yaş üstündekilerin aktivitelerinde ciddi oranlarda kısıtlanmaya neden olarak kondisyonlarını düşürdüğünü söyleyen Tolu, bu durumun denge sorunlarına, eklem problemlerinin artmasına ve birçok genel sağlık probleminin yaşanmasına neden olduğunu aktardı.

  Aktivitedeki düşüklüğün, kas gücünde azalma ve hızlı kilo artışına neden olduğunu, bu nedenle de eklemlere binen yük arttığını ve bu durumun da önceden problemli olan eklemlerde şikayetlerin artmasına veya yeni eklem problemlerinin oluşmasına sebebiyet verdiğini belirtti.

  Tolu bu sebeplerden dolayı aktif kalmaya yönelik egzersiz önerilerini uygulamanın pandemi döneminde kişileri kireçlenme ve benzeri eklem problemlerinden koruyacağına dikkat çekti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ