2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Okyanuslarda 1,6 milyar maske yüzüyor

  Son yayınlanan rapora göre, okyanuslarda yaklaşık 1,6 milyar maskenin ‘yüzdüğü' belirtildi.

  Raporu inceleyen Online PR Servisi B2Press’in paylaştığı verilere göre, maskelerin 4 bin 680 ila 6 bin 240 ton arasında ek bir deniz kirliliğine yol açtığı ve tek bir maskenin tamamen yok olmasının 450 yıl kadar süreceği belirtildi.

  Son zamanlarda yaşanan çevre kirliliği tüm dünyayı teyakkuza geçirdi. Koronavirüs sürecinde özellikle hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan maskelerin bilançocunun ağır olduğu açıklandı. Online PR Servisi B2Press’in incelediği ‘Masks on the Beach: The Impact of COVID-19 on Marine Plastic Pollution ’başlıklı rapora göre, bileşenlerinin yarısından fazlası plastik ve polimerlerden oluşan yaklaşık 1,6 milyar maske okyanuslarda yüzüyor. Tek bir maskenin yok olması içinse en az 450 yıl gerekiyor.

  Okyanuslarda 1,6 milyar maske yüzüyor

  BALIK VE KUŞLARIN BOĞULMA RİSKİ ARTIYOR

  B2Press’in incelediği raporda, tek kullanımlık maskelerin doğada biyolojik olarak parçalandığına ve de özellikle deniz canlıların kolayca yutabileceğine dikkat cekiliyor. Buna göre yutulan plastikler besin zinciri boyunca transfer edildiğinden insanlar için de ciddi sağlık riski oluşturuyor. Deniz ekosistemini tehdit eden maske kaynaklı bir başka tehlikenin ise tek kullanımlık maskelerin burun destek telleri olduğu görülüyor. Raporda bu tellerin balık ve kuşlar için boğulma riskini artırdığı, plastik yüzeyinin ise alg çoğalmasını uyararak maskelerin özellikle kaplumbağalar tarafından yiyecek olarak algılanıp tüketilmesine neden olduğu ifade ediliyor.

  ”2050 YILINDA DENİZLERDE BALIKTAN ÇOK PLASTİK BULUNABİLİR”

  Rapora göre bir detay ise oldukça endişe verici. 2050 yılında denizlerde balıktan daha çok plastik bulunacağı tahmin ediliyor. Buna göre 2021’de toplam 52 milyar tek kullanımlık maske üretildiği ve bu maskelerin yüzde 3’ünün denizleri kirletebileceği öngörülüyor. Tek kullanımlık yerine yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir maskelerin teşvik edilmesi ve atık yönetiminin iyileştirmesi ise denizlerdeki kötüye gidişin durdurulmasında etkili olacağı belirtilen önlemler arasında sayılıyor.

  SADECE ÇİN 450 MİLYON MASKE ÜRETTİ

  Maske kullanımının tüm dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte fabrikaların maske üretim sayısı da ciddi anlamda arttı. İncelenen verilerin üretimdeki patlamayı da ortaya koyduğu belirtildi. Resmi verilere göre sadece Çin’de Nisan ayında günde 450 milyon maske üretildiği söyleniyor.

  ABD’den kritik maske kararı!

  Maskeleri ne zaman çıkaracağız? Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan açıkladı!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ