11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Okulların açılma tarihi ile ilgili önemli uyarı!

  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, okulların açılmasıyla ilgili tartışılan 15 Şubat tarihinin erken olduğunu söyleyerek, "En azından 2'nci doz aşılama yapıldıktan sonra peyderpey kısıtlamaların ve okulların açılmasını düşünmenin daha doğru olacağı kanısındayım" dedi.

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat’tan itibaren okulların  yüz yüze eğitime başlaması konusunda kararlı olduklarını bildirdi. Bakanlık bu konunun ayrıntıları ile ilgili geniş çaplı çalışmalar yürütüyor. Çalışmalar sürerken, konu ile ilgili bir açıklama Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’dan geldi.

  Okulların 15 Şubat’da açılmasının erken olduğunu belirten Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan şu anki artan vakalarla birlikte şubat ayı başında bir daha değerlendirmenin daha doğru olacağını kanısında olduğunu ifade etti. İlhan, şu an için okulların açılması ya da diğer kısıtlamalar ile ilgili kararları değerlendirmek için biraz erken olacağı düşüncesinde olduğunu dile getirdi.

  Mart ayının ortası gibi daha doğru olur

  Prof. Dr. İlhan, bu düşüncesinin nedeninin de aşılamanın ocak ayı ortası itibariyle başlanması olduğunu kaydetti. Aşılamanın ocak ayının ortası itibariyle başladığını hatırlatan İlhan, daha aşının ikinci dozunu sağlık çalışanları veya hasta oldukları zaman en çok hayatlarını kaybeden büyüklere yapılmadığına dikkat çekti. Bu yüzden en azından 2’nci doz aşılama yapıldıktan sonra peyderpey kısıtlamaların ve okulların açılmasını düşünmenin daha doğru olacağı kanısındayım olduğunu söyledi.

  İlhan, Şubat ayının ortasında 1 doz daha aşı yapılacak olursa antikorların oluşma seviyesinin de en iyi 7. haftadan sonra olduğunu varsayılırsa, mart ayının ortası gibi bazı şeyleri değerlendirmenin daha doğru olacağını düşündüğünü ifade etti.

  Kısıtlamaların gevşetilmesi için daha erken

  Koronavirüsün 1 yılını doldurduğu halde hala pek çok bilinmezliğin olduğuna dikkat çeken  Prof. Dr. İlhan, mutasyonun 2 aydır konuşulduğunu, bir şeye başladıktan sonra tekrar geri adım atmanın çok zor olduğunu kaydetti. Bu yüzden yayılma patenine bakmak gerektiğini söyleyen İlhan, “‘Mutasyonlu virüs ne kadar yayılıyor’, ‘ne kadar çok kişiyi etkiliyor’, ‘ne kadar ağır hastalık yapıyor’ ona göre değerlendirmek gerekiyor.” dedi.

  Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan “Mutasyon varsa ve hızlı yayılıyorsa, pek çok alanı etkileyecektir” dedi ve sözlerini şöyle tamamladı: “Şu an 7 binlere çıkan vaka sayımız var. Şu an mutasyonlu virüs olduğu için açıkçası kısıtlamaların kaldırılması ya da gevşetilmesini konuşmak için erken olduğunu düşünüyorum. Vatandaşların geldiğimiz aşamada fiziksel mesafe, maske ve hijyene daha çok dikkat etmeleri, özellikle hafta sonlarında evlerde ya da turistik mekanlarda kapalı alanlarda bir araya gelmekten kaçınmaları; bulundukları ortamı da mutlaka temiz havayla havalandırmaları en doğru yaklaşım olacaktır.”

  Bu uyarıya dikkat! Üçüncü dalgaya doğru gidiyoruzl 

  Pandemi çocukların ruh sağlığını, bebeklerin gelişimini olumsuz etkiledi

  Koronavirüs akciğere girdikten 1 saat sonra tahribata başlıyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ