2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Okullar açılmadan önce kritik uyarı: Çocuklar en büyük taşıyıcılardan

  Koronavirüsle dünyanın mücadelesi devam ederken bir kritik açıklama da Yunanistan'dan geldi. Yunanistan'ın önde gelen bilim insanlarından Tsakris, "Çocuklar ve ergenler, salgının erken aşamalarına göre hastalığı daha 'etkili' yayıyor" açıklamasında bulundu.

  Koronavirüsle mücadelesi devam eden Yunanistan’dan dikkat çekici bir açıklama geldi. Haziran ayındaki vakaların sadece yüzde 5’inin Delta varyantı olduğunu açıklayan Atina Üniversitesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı Direktörü Athanasios Tsakris, yakın zamanda tespit edilen vakaların yüzde 85’inin Delta varyantı olduğunu duyurdu.

  ”ÇOCUKLAR VE ERGENLER VİRÜSÜ YAYIYOR”

  Çocukların ve gençlerin hastalığın yayılmasında çok büyük etkisi olduğunu vurgulayan Tsakris, ”İngiliz varyantında da bunu gördük ve şu an bunu daha net görebiliyoruz. Çocuklar ve ergenler, salgının ilk günlerine göre virüsü daha ‘etkili’ bir biçimde taşıyor ve yayıyor” dedi.

  Okulların açılmasına az bir süre kala Tsakris, “Karşılaştırmalı araştırmalar, Delta varyantının daha ciddi olduğunu gösteriyor. Aşı olmayanlar şu an 6 ay ya da 1 yıl öncesine göre daha büyük risk altında. Gençlerde de daha çok, ciddi enfeksiyonlar görmeye başladık. Aşı olmamış ebeveynler okullar açılmadan önce aşı olmalı” diye konuştu.

  Koronavirüsten ölenlerin yüzde 88’i aşı olmayanlar

  Son bir haftada bin kişi koronavirüsten hayatını kaybetti

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ