23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Obezite cerrahisi sonrası saç dökülmesi yaşanıyor mu?

  Genel Cerrahi Uzmanı Doçent Doktor Hasan Erdem obezite cerrahisi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  ”OBEZİTE SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ GEÇİCİ BİR DURUM”

  Bu alanda yapılan araştırmalara değinen Doç Dr. Erdem, ”Araştırmalar gösteriyor ki, tüm vücudu etkileyen bu tarz ameliyatlardan sonra vücut bir adaptasyon sürecine girer. Yeni bir yaşam tarzına ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına adaptasyonun başladığı bu dönemde, saç büyümesi gibi diğer işlevler birkaç aylığına arka planda kalabiliyor. Her gün saçlarımız dökülür ve uzar. Bu ameliyatlar aslında saç dökülmesini hızlandırmıyor. Sadece bu süreçte saç uzaması geçici olarak durduğu için dökülen saçların yerine yenilerinin çıkması zaman alabiliyor. Obezite ameliyatları sonrası saç dökülmesi geçici bir durum ve genellikle ameliyattan sonraki ilk 6 ayda daha yaygın görülüyor. Ardından vücut ameliyat sonrası adaptasyon sürecini tamamlamaya geçtikten sonra saç dökülmeleri kendiliğinden olarak azalıyor ve duruyor.” açıklamasında bulundu.

  Obezite cerrahisi saç dökülmesine neden oluyor mu?

  ”SAÇ DÖKÜLMELERİNE KARŞI EN BÜYÜK NEDEN YETERSİZ BESLENME”

  Obezite cerrahisi sonrası yaşanan saç dökülmelerini en büyük sebebinin yetersiz beslenme olduğunu ifade eden Doç Dr. Erdem şöyl devam etti: ”Saç köklerimizin iki aşaması vardır: anajen, büyüme aşaması ve telojen, dinlenme aşaması. Tüm saçlarımız anajen aşamasında başlar. Büyürler ve düşmeden önce telojen aşamasına geçerler. Telojen aşaması genellikle 100-120 gün sürer. Ancak bariatrik cerrahi saçınızın daha büyük bir yüzdesinin telojen faza kaymasına neden olabilir. Ameliyat sonrası saç dökülmelerine sebep olan en büyük neden ise beslenme aktiviteleridir. Ameliyat sonrası kilo verme döneminde eğer protein gibi besin değerlerinden vücudu muaf tutarsak saç dökülmesi kaçınılmaz olur.”

  ”OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI SAÇ DÖKÜLMESİ 3-4 AY SÜRER”

  Mide küçültme ameliyatı sonrası saç dökülmelerinin 3-4 ay süreceğini vurgulayan Doç Dr. Erdem, ”Vücudun ameliyat sonrası değişim sürecine girdiği ilk 6 ayda görülür ve yaklaşık 3-4 ay sürer. Dökülen saçlar ideal kiloya ulaşma yolculuğunda tekrar uzar. Bu süreçte saç kökleri zarar görmediği için saçlar eskisinden daha güçlü çıkar.” ifadelerini kullandı.

  ”KİŞİLER BİOTİN KULLANABİLİRLER”

  Doç Dr. Erdem obezite ameliyatı geçirmeyi düşünenlere ise şu tavsiyelerde bulundu: ”Obezite cerrahisi sonrası hızlı kilo veriminin yaşandığı dönemler ilk dönemlerdir. Dolayısıyla bu süreçte vücudu besin değeri yüksek yiyecekler ile zinde tutup beslemek gerekir. Ameliyat sonrası dönemde beslenme programları Protein ağırlıklı olmalı. Protein, saçınızı oluşturan hücreler de dahil olmak üzere yeni hücrelerin oluşturulması için gereklidir. Vitamin eksikliği de bu dönemde saç dökülmesini tetikleyebilir. Kan değerlerinizle alakalı olarak vücudunuzda eksik olan vitaminlerin takviyelerini almanız bu süreçte oldukça önemlidir. Ayrıca sıvı alımını arttırmak ve iyi bir uyku düzenine sahip olmak bu süreci az kayıpla atlatmanıza yardımcı olur. Kilo verme sürecinde saç dökülmesini en aza indirmek için kişiler Biotin olarak bilinen destekleyicileri içeren ürünleri kullanabilirler. Tüm bu önerilerle mide küçültme ameliyatı sonrası yaşanan saç dökülmesi problemini en aza indirebilirsiniz. Bu takviyelerle dökülen saçlarınız sonraki dönemde daha güçlü çıkacaklardır.”

  Genç nüfusun obezite oranı arttı

  Obeziteyle mücadelede yeni dönem: 15 ayda 15 kilo verdiler

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ