10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  “Mutasyonlu virüsün bulaştırıcılığı fazla öldürücü hızı daha az”

  İngiltere'de ortaya çıkan mutasyonlu koronavirüsün bulaştırıcılığının fazla, öldürücü hızının ise daha az olduğunu görüldü. İngiltere'de koronavirüs görünen kişilerde öldürücülük oranının ortalama yüzde 2,3 civarındayken, salgının çok yoğun olduğu zamanda yüzde 3'e kadar çıktığı, şimdi yüzde ise 1,3 civarında olduğu belirtildi.

  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, ilk olarak İngiltere’de tespit edilen mutasyonlu virüsün bulaştırıcılığının daha fazla, öldürücülüğünün ise daha az olduğunu ifade etti. Prof. Dr. İlhan, koronavirüs salgınının ilk zamanlarında İngiltere’de Covid-19 görülen kişilerde öldürücülük oranının ortalama %2,3 iken hastalığın daha yoğun olduğu dönemde %3’e kadar çıktığını; ancak günümüzde %1,3 civarında olduğunu söyledi.

  Bulaşıcılığı fazla, öldürücülüğü az

  Prof. Dr. İlhan, İngiltere mutasyonunun bulaşıcılığının daha fazla olduğunu aktardı ancak öldürücülüğünün daha az olduğu yönünde hesaplamaların yapıldığını kaydetti. Koronavirüsün ilk zamanlarında İngiltere’de Covid-19 görülen kişilerde öldürücülüğün yaklaşık %2,3 dolaylarındayken, hastalığın çok yoğun olduğu dönemde %3’e kadar yükseldiğini, ancak günümüzde 1,3 civarında olduğunu kaydeden İlhan, koronavirüsün önceki türlerinde olduğu gibi acaba mutasyon ile kaybolma yönünde bir eğilim olup olmayacağının düşünüldüğünü belirtti. Henüz böyle bir çıkarım için bir kanıt söz konusu olmadığını aktaran İlhan, rakamların, yeni virüsün bulaştığı kişilerde İngiltere özelinde öldürücülüğün daha az olduğunu gösterdiğini ifade etti.

  Solunum ve öksürük semptomları daha fazla

  Mutasyonlu virüsün öldürücülüğünün olası nedenlerine değinen Prof. Dr. İlhan, bulaştığı kişi sayısının fazla olabileceğini, daha hafif hastalık yapabileceğini veya virüs bulaşanların bir kısmında yine hastalık olabileceği gibi bir kısmının da daha hafif geçiriyor olabileceğini kaydetti. Bu nedenle de öldürücülük hızının düşmüş olabileceğine dikkat çeken İlhan, bunun takip edilerek görülmesi gerektiğini söyledi.

  Kısıtlamalara uymak gerektiği konusunda uyarıda bulunan İlhan, vatandaşların, eğer %70 bulaştırıcılık fazla olması durumunda, iki kat önlem alması gerektiğini düşünmesinin altını çizdi. İngiltere’den gelen 15 hastanın tedavisinin sürdüğünü ve yakınların da karantina olduğunu aktaran İlhan, İngiltere’deki hekimlerin, solunum ve öksürük semptomlarının daha fazla olduğunu söylediğini ve durumun burada da aynı şekilde olabileceğini dile getirdi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ