2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  ”Motivasyonel yaklaşımla aşılama oranı artırılabilir”

  Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, aşıyla ortaya çıkan psikofizyolojik belirtilere ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

  PANDEMİYLE MÜCADELE AŞILAMA ÖNEMLİ

  Koronavirüsle mücadelede aşının önemli bir güç olduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, devletin aşılanmanın yaygınlaşması için büyük çaba sarf etmesine karşın pandeminden önce filizlenmeye başlamış olan genel aşı karşıtlığının Covid-19 aşılarıyla da devam ettiğini söyledi.

  Bir yandan veri yığınında boğulurken bir yandan asıl bilinmesi gereken verilerin paylaşılmadığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, “Bir yandan da içinde yaşadığımız hakikat ötesi (post-truth) çağında psödobilim (yalancı bilim) insanları kendi gerçeklerini yaratarak büyük bir kafa karışıklığına neden oluyorlar.” dedi.

  ”AŞI OLMA İHTİMALİ OLAN GRUP ARADA EZİLİYOR”

  Aşı tartırşmalarında aşı olma ihtimali olan kararsızların arada ezildiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, ”Bu grup aşıdan kaygılanan, çekinen ama ne aşı ne de bilim karşıtı olmayanlar. Onlar da aşı karşıtlarıyla aynı potada eritiliyorlar. Üstelik kendilerine yöneltilen “cahil” “sorumsuz” “bencil” suçlamalarıyla aşı kaygılarıyla ilgili kimseyle de konuşamıyorlar. Aşıdan kaygılanan ve kaçınan birçok kişi hem kimseye zarar vermemek adına hem de COVID-19 olmaktan endişe duyduklarından aslında toplum içine fazla çıkmadan izole bir hayat sürdürmek zorunda kalıyorlar.” diye konuştu.

  ”MOTİVASYONEL AKLAŞIMLARLA AŞILANMA ORANI ARTABİLİR”

  Aşıyı destekleyenler, aşıyı reddedenler ve aşıdan kaçınanlar diye üç grup olduğunu fark etmek gerektiğini vurgulayan Ünsalver, özellikle aşı kaygısı olanlarla motivasyonel yaklaşımlarla görüşmenin aşılanma oranlarını arttıracağını belirtti.

  ”BAZI PSİKİYATRİK BELİRTİLER OLABİLİR”

  Aşı olduktan sonra bazı vatandaşlarda bazı psikiyatrik belirtiler olabileceğinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, ”Bu psikiyatrik belirtileri yaşayan kişiler, aşının yan etki ortaya çıkardığını düşünerek daha da çok kaygılanabilir ve kaygıyla ilişkili fiziksel belirtiler daha da artabilir. Aşıya verilebilecek psikofizyolojik yanıtlar bilinirse psikiyatrik müdahale ile bu belirtiler ortadan kalkacağı için aşıdan korkma ve kaçınma azalacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

  ”AŞI SONRASI OLUŞABİLECEK PSİKOLOJİK ETKİLER”

  Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver aşı sonrası psikolojik etkileri şöyle özetledi: ”Bu kan görünce ya da iğne yaptırdığında bayılan kişilerdekine benzer bir durumdur. Bazı kişilerde strese yanıt olarak sempatik sinir sistemi baskın faaliyet gösterirken bazı bireylerde ise karşıt sistem olan parasempatik sistem gereğinden fazla faaliyet göstererek bunun sonucunda baş dönmesi, göz kararması, mide bulantısı, terleme ve bayılma olabilir. Bu kişilerde parasempatik faaliyetin baskın olması sebebiyle tansiyon düşüklüğü olur ve beyne yeterli kan pompalanmadığı için kısa süreli bilinç kaybı olabilir.”

  ”FELÇ HİSSİ YAŞANABİLİR”

  Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bunlar nörolojik ya da başka bir tıbbi sebebi olmayan psikolojik kökenli kas güçsüzlüğü ve hatta felçmiş gibi hissetme, konuşmada bozulma, bilinç bulanıklığı, epilepsiyi taklit eden nöbetler biçiminde olabilir. Bu belirtiler aşıdan hemen sonra ortaya çıkmayıp birkaç gün sonra gelişebilir ve bu sebeple aşıya bağlı olarak yorumlanma ihtimali en yüksek olan belirtilerdir.”

  ”AŞILARIN YAN ETKİLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİLMELİ”

  Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, sözlerini şöyle tamamladı: ”Özellikle de aşı sonrası oluşan biyolojik yan etkiler açık bir şekilde raporlanmadığından yani bilgi eksikliğinden dolayı aşı kaygısı olan kişi etrafında gördüğü duyduğu aşı sonrası ortaya çıkan her tür belirtinin aşıdan kaynaklı olduğu biçiminde bir indirgeme yapacaktır. Bu sebeple aşıların yan etkileri bilimsel yöntemlerle tespit edilip halka açık hale gelmelidir. Anksiyete bozukluğu sebebiyle ya da aşı anksiyetesi nedeniyle aşı olmaktan kaçınan kişiler belirlenebilirse psikiyatrik destekle aşı olmayı kabul etmeleri kolaylaşabilir.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ