2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Koronavirüsün gözlerdeki yan etkisi bulundu!

  Necmettin Erbakan Üniversitesi araştırmacıları, bir ilke imza atarak, uzun süreli koronavirüs hastalarının kornea tabakasındaki sinir liflerinde azalma tespit etti.

  Habertürk Gazetesi’nin haberine göre, Necmettin Erbakan Üniversitesi araştırmacıları, koronavirüsün gözler üzerindeki etkisine dikkat çekti. British Journal of Ophthalmology’de yayımlanan ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan çalışmayla, koronavirüs geçirip, semptomları 4 haftadan uzun süren hastaların kornea tabakasındaki sinir liflerinde azalma tespit edildi.

  ”BULGULAR UZAMIŞ COVİD BELİRTİLERİ BULUNANLARDA TESPİT EDİLDİ”

  Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Gülfidan Bitirgen araştırmayla ilgili olarak, “40 hastanın bir kısmında uzamış Covid belirtileri vardı, bir kısmında ise yoktu. Bizim bulduğumuz çarpıcı sonuçlar, uzamış Covid belirtileri bulunanlarda tespit edildi” ifadelerini kullandı.

  Doç. Dr. Bitirgen sözlerini şöyle sürdürdü: “Covid-19 geçirip semptomları 4 haftadan uzun süre devam eden (long Covid) hastalar üzerinde yaptığımız araştırmada, korneal konfokal mikroskopi ile kornea tabakasında (gözün saydam ön tabakası) sinir liflerinde ve hücre yoğunluklarında değişiklik olup olmadığını inceledik. Bu çalışmada Covid-19 geçirip belirtileri devam eden kişilerde özellikle de nörolojik belirtileri olanlarda yani uzun süreli tat-koku kaybı olanların, uyku sorunu, hafıza ve konsantrasyon kaybı, yorgunluk, halsizlik gibi sorunlar yaşayanların kornea tabakasındaki sinir liflerinde azalma tespit ettik. Bir de bağışıklık sistemi hücrelerinin (inflamatuar hücreler) bu sinirlerin etrafında biriktiğini ve çoğaldığını gösterdik”

  Pfizer ve Moderna aşısı olanlar ömür boyu bağışıklık kazanıyor!

  ÇALIŞMA BİR İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

  British Journal of Ophthalmology’de 26 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan çalışmanın bir ilk olduğunu söyleyen Doç. Dr. Bitirgen, “Çalışmamızın özelliği literatürde bir ilk olması. Dünyada ilk kez bunu biz göstermiş olduk. Bu çalışmayla Covid-19 geçiren ama semptomları devam eden kişilerin korneasındaki sinir liflerinde ve inflamatuar hücrelerinde değişiklik olduğunu saptadık. Bu olgularda tespit ettiğimiz sinir liflerindeki azalma, görme keskinliğini etkilememektedir” dedi.

  ”ARAŞTIRMA BAŞKA ÇALIŞMALARLA DESTEKLENMELİ”

  Mikroskopik düzeyde sinir liflerinin sayılarında azalma ve dejenerasyon tespit ettiklerini vurgulayan Bitirgen, bu durumun genel olarak vücudun tüm sinir liflerinde azalma olduğunu gösterecebileceğini söyledi. Bitirgen sözlerini şöyle noktaladı: ”Ciltte de sinir liflerinde azalma mevcut olduğu gösterilebilir ancak bunun için ciltten biyopsi alıp patolojik inceleme yapmak gerekir, bu invaziv bir işlemdir. Biz ise noninvaziv (cerrahi işlem gerektirmeyen) bir yöntem kullandık. Bu çalışmanın sonucuna göre vücuttaki tüm sinir liflerinde azalma olduğunu söyleyemeyiz, başka çalışmalarla da desteklenmesi gerekir.”

  Araştırma sonucu yayımlandı: Koronavirüs geçirenlerin IQ seviyesi düşüyor

  Araştırma sonuçları yayımlandı: Keçi sütünde koronavirüse karşı etkili protein keşfedildi!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ