2.6 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Koronavirüsten sonra yeni kabus mu? Marburg virüsü nedeniyle 1 kişi yaşamını yitirdi

  Dünyanın koronavirüsle mücadelesi devam ederken Gine’de hayatını kaybeden bir kişinin Marburg virüsü nedeniyle öldüğü belirlendi.

  Bu ölüm, Batı Afrika’da, ebola virüsüyle aynı aileye mensup Marburg virüsünün ilk vakası olarak kayda geçti.

  1967 yılında ilk olarak Almanya’da görülen virüs 2005 yılında Angola’da 200’den fazla kişinin yaşamını yitirmesine sebep olmuştu.

  Gine’de yakın geçmişte Ebola vakalarına rastlanan ancak salgının kontrol altına alındığı Guéckédou bölgesinde hayatını kaybeden kişiden alınan kan örneğine uygulanan testin sonucu pozitif çıktı.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  Hastayı takip eden doktor Krutika Kuppalli, biri sağlık çalışanı yakın temaslı dört kişinin ciddi risk altında olduğunu, 146 temaslının daha bulunduğunu söyledi.

  Dünya Sağlık Örgütü Afrika Direktörü Dr Matshidiso Moeti, Marburg virüsünün çok süratli bir şekilde yayılma eğilimi olduğunu belirterek, ortaya çıktığı bölgede durdurulması gerektiğini ifade etti.

  Marburg virüsü insanlara meyve yarasalarından bulaşabiliyor. İnsandan insana ise vücut sıvılarıyla bulaşıyor ve yüksek ateş, kanama sonucunda ölüme sebebiyet verebiliyor. Ebola’ya benziyor ancak aynı değil.

  Aşı olmayanlar ikinci kez koronavirüse yakalanabiliyor

  Koronavirüs ilacı kadınları adet sancısından kurtarıyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ