11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  ”Koronavirüsten son dönemde daha çok gençler etkileniyor”

  Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan, Delta varyantının bulaş riskini artırdığını ve son dönemde özellikle gençlerin etkilendiğini belirtti.

  Doç. Dr. Doğan, “40 yaş üzerindeki hastaların daha yüksek aşılanma oranlarına sahip olması nedeniyle biz artık daha genç yaştaki hastalarımızı hastanemize kabul ediyoruz. Yalancı bir güven hissi bizi hataya götürür” dedi.

  Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan, Delta varyantının bulaş yeteneğini artırmış bir varyant olduğunu, bunu önlemenin en önemli yolunun ise maske, mesafe ve hijyen olduğunu söyledi. Son dönemde daha çok aşı olmayan 30 yaş altındaki hastaların hastaneye yattığına dikkat çeken Doç. Dr. Doğan, yalancı güven hissinin kişiyi hataya götüreceğini dile getirdi.

  ”SICAK HAVANIN VİRÜSÜN BULAŞMASINDA HERHANGİBİR ETKİSİ YOK”

  Sıcak havaların virüsün bulaşmasında herhangibir etkisinin olmadığın ıifade eden Doç. Dr. Mustafa Doğan, ”Delta varyantı bir önceki varyanta göre bulaş yeteneğini biraz daha artırmıştır. Açık havalar sıcak havaların virüsün bulaşması ya da bulaşmaması üzerine herhangi bir katkısı yoktur. Temel önlem maske, mesafe ve hijyendir. Açık havada dolaşacak, gezi yapacak, park bahçelere gidecek olan vatandaşlarımızın özellikle mesafe kuralına uymalarını öneriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

  KRONİK RAHATSIZLIKLARI OLANLAR RİSK ALTINDA

  Kronik rahatsızlıkları olan vatandaşların risk altında olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Doğan, özellikle kalp ve akciğer hastalarının dikkatli olmalarını ifade etti. Doç. Dr. Doğan, ”İki metreden yakın mesafede bulunacaksak maskemizi takmaya özen gösterelim. Özellikle, kalp, akciğer rahatsızlığı olanlar bu hastalarımız yine yüksek risk altında” diye konuştu.

  GENÇLER DAHA FALA HASTANEYE YATIYOR

  Son dönemde özellikle 30 yaş altı gençlerde hastaneye yatış oranının arttığını dile getiren Doç. Dr. Doğan son olarak şunları söyledi: ”Özellikle aşılama oranlarının belli düzeyin üzerinde olması ve yetişkin hastaların 50 yaş üzerinde olması veya 40 yaş üzerindeki hastaların daha yüksek aşılanma oranlarına sahip olması nedeniyle biz artık daha genç yaştaki hastalarımızı hastanemize kabul ediyoruz. Özellikle son zamanlarda 30 yaşındaki bir hastamızı yoğun bakım ünitesine aldık. Yalancı bir güven hissi bizi hataya götürür. Hayatımızı tehlikeye atmaya sebep olur. Aşılamada ülke olarak ülke olarak üst sıralardayız. İller bazında ise bizde mavi kategorisinde bulunuyoruz”

  Koronavirüse yakalanan genç kız diyabet hastası oldu

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında organ hasarı oluştu

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ