13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Koronavirüsle ilgili endişe veren yeni araştırma

  Covid-19'u atlatanların üçte biri taburcu edildikten sonraki ilk 5 ayda tekrar hastaneye kaldırıldı

  Covid araştırması…

  İngiltere’de yapılan bir araştırma, yeni tip koronavirüsü atlatanların üçte birinin iyileşmelerini takip eden ilk 5 ay içinde solunum yolu hastalıkları ve kardiyovasküler sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ortaya koydu.

  Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Kurumu’nun, University College London ve Leicester Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü çalışma çerçevesinde Covid-19’u atlatan 47 bin 780 kişi takip edildi.

  Çalışmada hastaların yaklaşık yüzde 30’unun (14 bin 140 kişi), Covid-19’u atlattıktan sonraki 140 gün içinde kardiyovasküler sorunlarda artış, solunum güçlüğü ve yüksek şeker şikayetleriyle tekrar hastaneye kaldırıldığı, bu kişilerin yüzde 12,3’ünün hayatını kaybettiği gözlendi.

  Covid-19’u atlattıktan sonraki ilk 5 ayda solunum güçlüğü gelişenlerin sayısının 6 bin 85 olduğu, bunlar arasında tekrar hastaneye kaldırılma riski en yüksek grubu, yaşlılar ile Afrika-Asya kökenlilerin oluşturduğuna dikkat çekildi.

  Araştırmanın bulguları henüz hakemli bilim dergisinde  yayınlanmazken, incelenen hastaların yaş ortalamasının 65 olduğu, 2020’nin ilk 8 ayında Covid-19 tanısıyla hastaneye kaldırıldıkları ve iyileşmelerinin ardından taburcu edildikleri belirtildi.

  University College London’ın Birleşik Krallık’taki nöroloji dergisi Brain’de yayımlanan araştırması da Covid-19 ile deliryum, beyin iltihabı, felç ve sinir hasarı gibi nörolojik komplikasyonlar arasında ilişki olduğunu ortaya koymuştu. Son yapılan araştırmalar virüsün sanılandan uzun vadeye yayılan etkileri olduğu konusunda kaygı yaratıyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ