10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Koronavirüse yakalanma riskini 6 kat artırıyor

  Obezite arttıkça koronavirüse yakalanma riski de artıyor

  Diyetisyen Öznur Selek, insanların şimdiye kadar zayıflamak için başvurduğu diyetisyenlerin kapısını, Covid-19 sürecinde sağlıklı ve bağışıklığını güçlendiren besinleri öğrenmek isteyenlerin çaldığını ifade etti. Covid-19’la mücadele kapsamında insanların evde daha fazla zaman geçirmesinin obeziteye neden olduğunu belirten Selek, obezite oranı arttıkça, Covid-19’a yakalanma riskinin de 6 kat arttığına dikkat çekti.

  Diyetisyen Öznur Selek, koronavirüs sürecinde bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerektiğinin altını çizerek bu dönemde diyetisyenlere başvuranların isteklerinin de değiştiğini ifade etti. Selek, kilo almak veya daha önce zayıflamak ya da  hastalıklarının tedavisinde beslenme kontrolü için başvuruların olduğunu aktardı. Son 1 yıldır ise bağışıklıklarını güçlendirmek ve kilolarını da korumak isteyenlere danışmanlık yaptıklarını belirten Selek, özel bir dönemde olduğumuzu söyledi. Pandemi döneminde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak zorunda olduğumuzu hatırlatan uzman isim, halkımızın dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmek istediğini kaydetti. Bunun da uzmanları çok mutlu ettiğini dile getirdi ve koronavirüs sürecinde bağışıklığı güçlendirmek için tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgi verdi.

  Öğünlere mutlaka süt grubu eklenmeli

  Bağışıklık sistemini güçlendirmek için gün içinde tüketilen öğünlerin arasına mutlaka süt, kefir, yoğurt ve ayran gibi besin gruplarının da eklenmesi gerektiğini aktaran Selek, meyve ve sebzelerden günde beş porsiyon tüketmek gerektiğini belirtti. Bağışıklığı desteklemek adına prebiyotik takviyelerin alınmasını tavsiye eden Selek, yağlı tohumlardan da aynı şekilde tüketilmesi gerektiğini ifade etti. Ekmek grubundan ise makarna tüketilebileceğini söyleyen Selek, bunların beyaz undan değil, tam buğday unundan yapılmış olması gerektiğinin altını çizdi. Kuru baklagillerin de diyetlere dahil edilmesi gerektiğini vurgulayan uzman isim bunların haricinde süt grubunu da öğünlere mutlaka eklenmesi gerektiğini belirtti. Günlük 2- 3 porsiyon süt, kefir, yoğurt veya ayranın öğünlere eklenebileceğini ifade eden Selek, bağışıklığı desteklemek için probiyotik takviyeli gıdaları tavsiye etti.

  Selek, bağışıklığı güçlendirmek adına listelere D vitamini eklediğini ve bu vitaminin yetişkinlerde günlük bin ünite alınması gerektiğini söyledi. Takviye olarak C vitamini ve çinko onun haricinde ise B12 takviyesi ve selenyumun da kişinin vücudundaki eksikliğe göre önerilebileceğini fakat bunları doktor kontrolünde kullanmanın en doğrusu olduğunu ifade etti.

  Obezite Covid-19’a yakalanma riskini artırıyor

  Covid-19’la mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle insanların evde daha çok zaman geçirmelerinin obeziteye yol açtığını belirten Selek, insanların çok zaman evde hareketsiz kaldığını, hafta sonu 2 gün evde kalanların genellikle bir kaçamak yapmaya yöneldiğini ifade etti. Mutfakta çok zaman geçirildiğini,  poğaçalar, börekler yapıldığını, ancak bunların kısıtlanması gerektiğini söyledi. Fazla beslenme ve hareketsizliğin obeziteye yol açtığının bilindiğini işaret eden Selek, yapılan çalışmaların obezite arttıkça, Covid-19’a yakalanma riskini 6 kat artırdığını kanıtlandığını aktardı. “Yine obezite derecemiz ne kadar yüksekse biz hastalığı o kadar ağır atlatıyoruz. Yoğun bakıma yatış ihtimalimiz daha fazla oluyor” ifadelerini kullandı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ