2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Koronavirüs şeker hastalarını daha fazla etkiliyor

  Biyolog Barbaros Çetin koronavirüsün özellikle şeker hastalarını daha fazla etkilediğini belirtti.

  240 BİN MAKALE İNCELENDİ

  Yapılan çalışmaya göre 240 bin makale incelendi. Ünlü Frontiers in Public Health dergisinde yayınlanan bu makalenin bilimsel bulguları, yüksek kan şekeri düzeylerinin Covid-19’un şiddetinde daha önce keşfedilmemiş rollerini ortaya çıkardı. Mavi Beyin Proje ekibi, özel olarak geliştirilmiş makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak, ciddi Covid-19 hastalığına yakalananlar arasında, literatürdeki verilerde tekrar eden önemli bir eğilim tespit etti: Yüksek kan şekeri seviyeleri… Kısa süre sonra, verilerde yüksek kan şekeri düzeylerinin vücudun SARS-CoV-2 virüsüne ve Covid-19 hastalığına karşı savunmasında ne kadar etkili olduğunu gösteren modeller ortaya çıktı.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  KORONAVİRÜS DİYABETİ TETİKLEYEBİLİR

  Ayrıca koronavirüsün diyabeti de tetiklyebileceği belirtildi. Bu duruma Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede rastlandı. Örneğin İstanbul da 14 yaşındaki çocuk Covıd-19 nedeniyle daha önce rahatsızlığı olmamasına rağmen diyabet atağı geçirdi. Bundan sonraki hayatını diyabet hastası olarak sürdürecek.

  İşte ortaya çıkan önemli bulgular

  1- Yüksek kan şekeri, akciğerlerimizin bağışıklık savunmasının ‘ilk müdahalecilerini’ bozarak SARS-CoV-2’nin yayılması için ideal koşulları oluşturur.

  2- Yüksek kan şekeri, sitokin fırtınasını ve akut solunum sıkıntısı sendromunu kolaylaştıran bağışıklık yanıtında düzensizliklere neden olur.

  3- Hiperinflamasyon ve pro-pıhtılaşma gibi Covid-19’un neden olduğu komplikasyonlar, yüksek kan şekeri seviyeleri tarafından başlatıldı.

  4- Yüksek kan şekeri hastalığı, çoklu organ yetmezliğine ve trombotik (kan pıhtılaşması ile ilgili) olaylara yükseltmek için SARS-CoV-2’ye bağlı ACE2 inaktivasyonu ile sinerjistik olarak çalışır.

  5- Yoğun bakım ünitelerindeki Covid-19 hastalarının yüzde 80’inden fazlasının “Hiperglisemik” olduğu bildirildiğinden, araştırmacılar artık potansiyel olarak daha iyi sonuçlar vermek için gliseminin “sıkı kontrol ve yönetimini” ciddi olarak teşvik ediyor. Hiperglisemi’nin enfeksiyonun kontrolüne zararlı olduğu yaygın olarak kabul edilmiştir.

  Koronavirüs’ten sonra sırada diyabet tehdidi mi var?

  Koronavirüse yakalanan genç kız diyabet hastası oldu

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ