11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Koronavirüs grip vakalarını sıfırladı

  Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüse karşı alınan tedbirler nedeniyle şu anda grip vakalarının 'sıfır' olduğunu söyledi.

  Grip durdu

   

  Pandemiyle birlikte alınan tedbirler, maske ve mesafenin yanında hijyen konusundaki hassasiyet, mevsimsel grip vakalarının da önemli oranda düşmesine yol açtı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, koronavirüse karşı alınan tedbirler nedeniyle şu anda grip vakalarının ‘sıfır’ olduğunu bildirdi..

  Covid’in olumlu yönü

  Doç. Dr. Ümit Savaşçı, bakanlığın haftalık halk sağlığı taramaları olduğunu hatırlatarak, “Şu anda influenza(grip) hastalarının sayısında çok ciddi bir düşüş var. Vaka çıkmıyor ortaya. Bu dururmun nedeni de  alınan tedbirler.. Maske, mesafe, el hijyeni. Gribin de bulaşma yolu genelde okullar, toplu gidilen yerler.. Restoranlar, tiyatro, sinema.. Buralarda çok bulaş gerçekleşiyordu. Kısıtlamalardan dolayı bunlar azaldı. Diğer virüs enfeksiyonlarında da azalma var, tüberküloz, bakteriyel enfeksiyonlar gibi. Dünya genel bir hijyenik ortama doğru gidiyor bu da koronavirüsün olumlu bir yönü” dedi. Savaşçı, her yıl  grip aşısı yaptırdığını; ama bu yıla gerek duymadığını belirterek şunları söyledi: ‘Koronavirüslü bir kişi enfekteyken başka bir virüs enfeksiyonuna o anda yakalanması daha güçtür. Çünkü vücut zaten aktif bir şekilde virüs ile savaşıyor, başka bir virüsün de o insana gelip yerleşmesi  daha güçtür. Viral enfeksiyonlar genelde bir arada bulunmaz; ama virüs enfeksiyonlarından sonra bakteriyel enfeksiyonlar üzerine binebilir, bu da daha ağır hasarlar bırakabilir. Gribin bulaşma oranı bire birdir. Koronavirüste bir işi 3 kişiye bulaştırabilir. Biz metropollerde yüz binlerce grip vakası görüyorduk.  Bu yıl grip vakası yok denecek kadar az, yani yok diyebiliriz” diye konuştu.

  Tedbirler devam

  Doç. Dr. Savaşçı, mutlaka korkmadan koronavirüs aşısı yaptırmak gerektiğini vurgulayarak, ” Ama aşı yüzde yüz koruyucu değildir. Özellikle son dönemlerde yurt dışında yaşanan mutasyonların yüzde 40’a kadar aşının da güvenirliğini azalttığına yönelik çalışmalar var. Dolayısıyla aşı olsak, ikinci aşımızı da yapsak bile maske takmaya bir süre daha devam edeceğiz. İlk doz aşıdan sonra koronavirüse karşı aşı bağışıklığı yüzde 40-50 civarındadır. İkinci dozdan sonra da bu kişinin yaşına, bağışıklık sistemine göre değişir, yüzde 90 civarında da olabilir yüzde 70 civarı da kalabilir. İkinci dozdan en az 14 gün sonra bağışıklık tam olarak oluşmaya başlar. Dolayısıyla biz en az 45 gün tedbirlerimize devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

  Aşı yaptıran herkes bağışık olamaz

  Aşı yaptıran herkesin bağışık olmayacağını kaydeden Doç. Dr. Savaşçı, ” Koruma oranları aşının tipine göre, kişinin bağışıklık sistemine göre değişir. Özellikle yaşlı kişilerde bağışıklık oranları daha da düşer, bu grip aşısında da böyledir. Dolayısıyla herkes bağışık olacak diye bir kural yok. 6 aylık bir koruma şu anda ön görüyoruz, dolayısıyla kış döneminde yine aşılanma programlarına başlayacağız. Biz 1-2 yıl daha bu mücadeleye devam edeceğiz. Ama mart ayından sonra çok ciddi rahatlamalar bekliyoruz, ters bir mutasyon ve yayılma olayı olmazsa” dedi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ