11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Koronavirüs geçirenlere aşı yok!

  Sağlık Bakanlığı koronavirüs geçirenler aşı olacak mı sorusunu "Hastalığı geçirmiş kişiler aşı uygulanacak gruplarda değildir" diye cevapladı

  Koronavirüs aşı çalışmalarında sık sorulan sorulara, Sağlık Bakanlığı, ‘Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’ sitesinden cevap verdi. Sitede ‘Covid-19 geçirdim, yine de aşı yaptırmalı mıyım?’ sorusuna, “Hastalığı geçirmiş kişiler aşı uygulanacak gruplarda değildir” cevabı verildi.

  Günlük aşılanan kişi sayısının anlık takip edilebildiği ‘Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’ sitesinden, aşılamaya dair sık sorulara sorulara Sağlık Bakanlığı tarafından yanıtlar verildi. Sitede ‘Sıkça Sorulan Sorular’ başlığı altındaki alanda aşının hastalığa karşı koruyuculuk süresi, koronavirüs geçirenler, yan etki görülmesi halinde neler yapılması gerektiği gebeler, emzirenler ve çocuklara aşı uygulanıp uygulanmayacağı, gibi sık sorulan soruların cevaplara yer verildi.

  ‘Covid-19 geçirdim, yine de aşı yaptırmalı mıyım?’ sorusuna, Covid-19’u geçirenlerde koruyuculuğun bir süre daha devam ettiği, bu koruyuculuk düzeyinin kişiyi bir süre daha Covid-19’a karşı koruyacağından dolayı hastalığı geçiren kişilerin aşı uygulanacak gruplarda olmadığı söylendi.

  ‘İnaktif koronavirüs aşısı emziren kadınlara uygulanabilir mi’ sorusunun cevabı ise “Emzirme döneminde inaktif Covid-19 aşısının yapılmasına ilişkin veri bulunmadığı, Covid-19’u ağır geçirme olasılığı yüksek olan emziren kadınlara kendileri istemeleri durumunda aşı uygulanabilir” cevabı verildi.

  Aşıdan sonra da maske ve mesafe kuralına uyulmalı

  Aşının uygulanmasının ardından hastalığa karşı koruyuculuğun gelişmesinin çoğunlukla birkaç hafta aldığı ifade ederek aynı zamanda herkeste aynı seviyede koruyuculuk oluşmayabilir. Aynı zamanda aşılanan kişi kendisi korunuyor dahi virüsle enfekte olduysa başkasına bulaştırabilir. Bu yüzden aşı yapıldıktan sonra da mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyulması önemlidir. Bakanlık tarafından artık önlemlere gerek olmadığı açıklaması yapılana kadar bu önlemlerin alınmasına devam edilmesi gerektiği belirtildi.

  Aşının pandemiyi ne zaman sonlandırılacağına dair bilgi yok

  Aşının zorunlu olup olmayacağına dair gelen soruya ise, ülkemizde çocukluk aşıları dâhil, aşı uygulamasının zorunlu olmadığı cevabı verildi. Aynı zamanda aşı, hastalıklardan korunmak için en etkili yöntemlerden biridir. Aşılar sayesinde dünyadan silinmiş pek çok hastalık olduğu, bu yüzden T.C. Sağlık Bakanlığı aşıyla alakalı toplumu bilinçlendirme çalışmaları yürütüldüğü, aşı olmanın, kişinin topluma karşı sorumluluğu olduğu yanıtı verildi.

  Aşının Covid-19 salgınını ne zaman bitireceği sorusuna ise aşıların pandemiyi ne zaman sonlandırabileceği aşı uygulanan kişi sayısı, aşının etkinliği, aşı uygulamasından sonra maske, mesafe ve temizlik tedbirlerinin alınmasına ne kadar dikkat edildiği gibi pek çok faktöre bağlı olduğu belirtildi. Bugüne kadar elde edilen verilerin, aşının pandemiyi ne zaman bitireceğine dair yeterli bilgi sunmadığı belirtildi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ