11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Koronavirüs aşıları en ücra merkezin buzdolabında bile ATS ile izlenecek

  Ülkemizde aylardır beklenen ve geçen hafta Türkiye'ye getirilen Covid-19 aşıları inaktif yani ölü virüs aşısı olduğu için hastane veya  Aile Sağlığı Merkezleri'ndeki (ASM) normal buzdolaplarında 2 ila 8 derece sıcaklıkta muhafaza edilecek.

  Her aşının, Türkiye’nin neresinde, hangi merkezde, hangi buzdolabında, hatta hangi rafında ne kadar süreyle, kaç derece sıcaklıkta tutulduğu, Sağlık Bakanlığı’nın dünya üstünde hem sıcaklık, hem de stok takibi yapabilen ilk sistem olan Aşı Takip Sistemi (ATS) üstünden Ankara’dan canlı olarak izlenebilecek. Covid-19 aşısında yalnızca ASM’ler değil, özel ve kamu fark etmeden tüm doktorlara aşı yapma yetkisi verildi.

  Hangi aşının kime yapıldığı ise aynı kimlik bilgisi gibi sisteme kaydedilecek, kişi e-Nabız  hesabı üstünden de aşılama takvimini görüntüleyebilecek.

  Dünyanın en iyi aşı takip sistemi mevcut

  Çin aşısı, Sinovac’ın inaktif bir aşı olması nedeniyle aşının saklanma ve soğuk zincir işlemleri de aynı ASM’lerde yıllardır devam eden çocukluk çağı aşılarının takibi gibi yapılacak. Bu yüzden de aşıların muhafazası için Moderna ya da Pfizer-BioNTech’in mRNA aşılarındaki gibi eksi 70 ya da eksi 20 derecelik özel soğuk zincir lojistiğinin kurulmasına Çin aşısında ihtiyaç olmayacak.

  Türkiye’nin bu bakımdan Avrupa’yı bile geride bırakan bir sisteme sahip olduğunun altını çizen Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı Doktor Gürsel Özer, tüm aşı takibinin dijital ortamda gerçekleştiğini ifade etti. Türkiye’nin en uzak köşesindeki bir aşı dolabına koyulan aşının soğuk zincir takibinin bile Ankara’dan anlık olarak görüldüğünü Sağlık Bakanlığı’na ait “Aşı ve Antiserum Soğuk Zincir ve Stok Takip Sistemi’nin (ATS), Covid-19 aşısı için de kullanılacağını dile getiren Doktor Özer, Türkiye’nin heyecanla beklediği Covid-19 aşılanma süreciyle ilgili ayrıntıları paylaştı.

  Herhangi bir arızada durumunda…

  Gürsel Özer, aşı görevlilerinin aşıların son uygulayıcısı olarak soğuk zincir takibinden de sorumlu olduğuna işaret etti. Kullanılan buzdolaplarının çok etkin bir takip sistemi olduğunu kaydeden Özer, aşıların 2-8 derece arasında saklandığını, koronavirüs aşılarının da inaktif olduğu için aynı koşullarda saklanabileceğini ifade etti.

  Bu aşılar için ideal ısıyı her an nasıl sağlanıyor? Her an ASM’lerde olmadıklarının altını çizen Özer, bu kontrolün bir sistem tarafından sürekli kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekti.  Bu çok önemli kontrol sisteminin de Türkiye’de olduğunu vurgulayan Özer, bu olaya Aşı Takip Sistemi denildiğini dile getirdi.

  Isı kontrolünün buzdolaplarında anlık olarak gerçekleştiren ve Ankara’da bulunan merkezden takip edilebilmesine olanak sunan data akışını sağlayan cihazlarla yapıldığını kaydetti. Isıda herhangi bir değişiklik olduğu anda o merkezden hangi ASM’deki buzdolabında sorun oluştuysa o ASM’nin aşı sorumlusuna anında ulaşılarak buzdolabına anında müdahale edilmesi sağlanıyor.

  Bu bakımdan özellikle soğuk zincir açısından da aşılama oranlarındaki gibi Avrupa’da ilk sıralarda olan bir ülke olduğumuzun altını çizen Özer, Aşı Takip Sistemi Türkiye’nin en uzak köşesindeki bir ASM’de bile olduğunu belirtti. Soğuk zincirde bir kırılma olması durumunda bu türdeki aşıların genellikle ısıdan değil düşük derecedeki donmalar sebebiyle bozulduğunu aktaran Özer, böyle bir durumda o aşıların etkinliğini yitirmiş olarak kabul edildiğini, kayda alınarak imha edildiğini kaydetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ