0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  KKTC’de elektronik kelepçeli tatil başlıyor

  KKTC, koronavirüs önlemleri kapsamında ülkeye gelecek turistlere elektronik bileklik ile tatil imkanı sunacak.

  Koronavirüs tedbirleri nedeniyle, KKTC bazı otellerde turistler için yeni bir uygulama başlattı. Ülkeye gidenler elektronik kelepçe takarak tatil yapabilecek. Turistler kuralları ihlal etmeleri halinde alacağı cezaları içeren bir taahhütnameyi önden imzalayacak. Kelepçeye rağmen otel dışına çıkması halinde cep telefonundaki uygulama Sağlık Bakanlığı’na ihbarda bulunacak.

  Hürriyet’ten Ömer Bilge’nin haberine göre turizm adası KKTC, 7 Haziran’dan itibaren karantina ya da aşı talep etmeden, elektronik bileklikle, otel sınırları içinde kalma şartıyla 5 günlük tatil açılımına gidiyor.

  Belirli otellerde uygulanacak ‘kapalı turizmin’ haftada 10 charter seferi ile sınırlı olacağını ifade eden Başbakan Ersan Saner, çift aşılıların serbest girişlerine ise yine belirli şartlarla izin verileceğini duyurdu.

  DENEMELER OLUMLU SONÇ VERDİ UYGULAMAYA BAŞLANDI

  Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye dahil Ada’ya gelen yolculardan 10 gün karantina ve çift PCR testi talep eden KKTC, elektronik kelepçeli giriş uygulamasını geçen ay sınırlı sayılarla deneme amacıyla başlattı.

  Az sayıda bileklik küçük çocukları bulunan yetişkinler ve yaşlıların karantina sürelerini oteller yerine evlerinde geçirmeleri amacıyla kullanıldı. Ardından uygulama sınırlı sayıda otelde, turizm sektöründe denendi.

  Haftada 6 charter uçağı ile 3 günlük olarak az sayıda turiste uygulanan kapalı turizm başarılı olunca, KKTC hükümeti açılım kararı aldı. Kapalı turizm uygulayan otel sayısı arttı, charter seferleri haftada 10’a çıkartıldı, tatil süresi de 5 güne uzatıldı.

  KKTC'de elektronik kelepçeli tatil başlıyor
  KKTC’de elektronik kelepçeli tatil başlıyor

  SİSTEM NASIL UYGULANIYOR?

  Elektronik bileklikle otel sınırları dışına çıkmadan 5 günlük karantinasız tatil isteyenler, seyahat öncesinde KKTC Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Güvende kal’ adlı mobil uygulamayı cep telefonlarına yüklemek zorunda.

  Seyahatten en fazla 72 saat öncesi alınmış negatif PCR testi sonucuyla uçağa binen turistlere Lefkoşa Ercan Havaalanı’nda ikinci bir PCR testi yapılıyor. Elektronik bileklik, cep telefonlarına yüklenen uygulama ile eşleştiriliyor ve yolcunun kalacağı otel sınırları kaydediliyor. Turistler kuralları ihlal etmeleri halinde alacağı cezaları da içeren bir taahhütname imzalıyor. Turistler, 5 günlük tatili süresince cep telefonu ile bilekliğinin bağlantısının kopmamasına dikkat ediyor. Bağlantının kopması ihlal anlamına geliyor.

  Turistin otel sınırları dışına çıkması halinde uygulama Sağlık Bakanlığı’na otomatik ihbarda bulunuyor. Turistler hava alanından otel araçlarıyla alınıyor, yine otel araçlarıyla geri getiriliyor.

  Bileğe katılan elektronik kelepçeler su geçirmez ayrıca GPS sayesinde 100 metreye kadar cep telefonunu algılayabiliyor.

  KKTC'de elektronik kelepçeli tatil başlıyor
  KKTC’de elektronik kelepçeli tatil başlıyor

  ÇİFT AŞILILARA KARANTİNASIZ GİRİŞ HAKKI

  KKTC, çift aşılı olanlara 7 Haziran’dan itibaren karantinasız giriş hakkı verecek. Çift aşılı yolculardan sadece çift PCR testi istenecek. Hindistan gibi vakaların yüksek olduğu ülkelerden gelenler, aşılı olsalar dahi 10 gün karantinada kalacak. Türkiye’nin düşen vaka sayılarına göre önümüzdeki günlerde çift aşılı karantinasız giriş kapsamına dahil edilmesi bekleniyor.

  KKTC ‘de kısıtlamalar da aşamalı olarak gevşetildi. Pazar günleri tam sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Hafta içinde saat 23.00’den sonra gece sokağa çıkma yasağı söz konusu.

   

  Bu yaz Türkiye’den yurt dışına seyahat nasıl yapılacak?

  Avrupa’da seyahat kısıtlamaları gevşetildi! Kimler, ne zaman Avrupa’ya seyahat edebilir?

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ