14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Kısıtlamaların kaldırıldığı İngiltere’de sürü bağışıklığına ulaşıldı mı?

  İngiliz hükümeti, ülkedeki tüm yetişkinlere tek doz aşı imkanı sunan öncü ülkelerden biri oldu. Peki İngiltere'de sürü bağışıklığına ulaşıldı mı? Detaylar haberimizde...

  Başbakan Boris Johnson’ın “Özgürlük Günü” diye adlandırdığı normalleşme adımları kapsamında bir metre olan sosyal mesafe kuralı ve yasal maske zorunluluğu kaldırıldı. Ancak, ülkede 18 yaşından küçükler dahil edilince toplam nüfusun sadece yüzde 54’ü tam olarak aşılandı. Bu nedenle bazı bilim insanları, aceleci davranıldığını düşünüyor. Fakat bazı uzmanlar da aşılama ve sürü bağışıklığı stratejisinin bir arada izlenmesi gerektiğini belirterek kararı yerinde buldu. İşte İngiltere’nin tartışmalı normalleşme kararı ve bilimsel değerlendirmeler…

  İngiltere’de London College Üniversitesi Klinik Yöneylem Araştırma Birimi Direktörü Christina Pagel, yetkililerin halk sağlığı kısıtlamalarını kaldırmadan önce daha fazla insanın aşılanmasını beklemesi acele edilmemesi gerektiğini söyledi.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  Pagel, “Daha fazla insanın aşı olmasının bir dezavantajı yok. İngiltere kısıtlamaları, 12 yaşından büyükler sadece bir doz değil iki doz ile aşılandığında tamamen kaldırmalıydı” dedi.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  ”KORONA HİÇBİRYERE GİTMEYECEK”

  Öte yandan, bazı uzmanlar da İngiltere’nin kararını destekledi. East Anglia Üniversitesi’nde tıp profesörü olan Paul Hunter, “Koronavirüs hiç bir yere gitmeyecek. Şu anda, sonbaharda veya önümüzdeki baharda da kısıtlamaları kaldırdığımızda büyük olasılıkla bir artış görecektik” diye konuştu.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  Hunter, aşılama programının temel faydasının, vakaları düşürmek yerine daha düşük hastaneye yatış ve ağır hastalık oranlarında düşüş olduğunu vurguladı. Profesör Hunter, ayrıca, bağışıklığın aşılamadan altı ay sonra zayıflama olasılığına işaret ederek, karantinaları kaldırmak için en iyi zamanın şimdi olduğunu söyledi.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  TOPLUMUN ÇOK BÜYÜK BİR KESİMİ AŞILANDI

  Diğer taraftan, İngiltere’de 70-79 yaş arasındakilerin sadece yüzde 6’sı, 50-54 yaşındakilerin yüzde 19’u ve 30 yaş altındakilerin yüzde 25’ten azı tam olarak aşılanmadı.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  İNGİLTERE’DE AŞILANMA ORANI YAVAŞLADI MI?

  İngiltere’de 2021’in ilk aylarında aşı alımı yüksekti.

  İngiltere’de 2021’in ilk aylarında ikinci Covid dalgası sırasında aşı alımı yüksekti. Ancak, ciddi hastalıklardan daha az endişe duyan gençlerin aşıları o kadar çabuk olamayacaklarına dair endişeler var. Yukarıdaki çizelge, daha genç yaş grupları için ilk doz alımının daha düşük bir seviyede olduğunu gösteriyor.

  Öte yandan, Hunter’ın bildirdiğine göre, İngiltere’deki her yetişkin ve ergenin tam aşılanması, aşılar yüzde 100 etkili olmadığı için yeni vakaları önlemeyecek. Aşı hastalığın etkilerini azaltıyor ancak ortadan kaldırmıyor.

  Rusya’da ilk kez Delta plus varyantı görüldü

  “AŞILAMA VE DOĞAL BAĞIŞIKLIK STRATEJİ BİR ARADA OLMALI”

  Hunter, bu nedenle corona virüsten güvenli çıkış yolunun aşıların uygulanmasıyla birlikte, kısıtlamaların kaldırılarak doğal enfeksiyonlara izin verilmesi olduğuna inandığını söyledi.

  “BİRKAÇ YIL İÇİNDE SOĞUK ALGINLIĞI GİBİ GEÇİRECEĞİZ”

  Hunter ayrıca, ”Hayatımızın geri kalanında birkaç yılda bir yeniden enfeksiyonlara maruz kalacağız, ancak birkaç yıl içinde Covid-19 enfeksiyonları, çoğunlukla soğuk algınlığı gibi veya tamamen asemptomatik olacak. Her yeniden enfeksiyon, aslında bir takviye dozu gibi davranacak.” açıklamasında bulundu.

  Koronavirüs kalıcı olabilir! Peki koronavirüsle yaşamayı nasıl öğreneceğiz?

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında organ hasarı oluştu

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ