26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Kansere bağlı ölümler önümüzdeki 10 yıl içinde 2 katına çıkacak

  Kanser hastalığının görülme sıklığı ile ilgili yapılan araştırmalar, gelecek 10 yıl içinde kanser vakalarının 10 kat artacağına işaret ediyor.

  Kanser

  Kanser hastalığı her yıl milyonlarca kişinin ölümüne sebep olurken, hastalığın görülme sıklığı da katlanarak artmaya devam ediyor. Elde edilen verilere göre, dünya genelinde her yıl kanser bağlı sebeplerden 8 milyon 8 yüz bin kişi yaşama veda ediyor. Gelecek 10 yıl içinde ise bu rakamın 14 milyona çıkabileceği düşünülüyor.

  Akciğer kanseri erkeklerde en çok görülen kanser türü olurken, kadınlarda meme kanseri en başta yer alıyor. Uzmanlar, endüstriyel beslenme ve sigaradan uzak kalmak ile hareketli bir yaşam sürmenin kanseri önlemede çok önemli olduğuna vurgu yapıyor.

  4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle bir açıklamada bulunan İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Dirican, kanser vakalarına dair güncel bilgileri paylaştı.

  Erkeklerde tütün kullanıma bağlı kanser türleri önemini koruyor

  Dirican, Türkiye’de bir yıl içinde ortalama olarak 96 bin 200 erkek ve 67 bin 200 kadına kanser teşhisi konduğunu ifade etti. Bununla birlikte ülkemizde erkeklerde en sık akciğer ve prostat kanserinin görüldüğünü belirtti. Tütün kullanımına bağlı kanser türlerinin de erkeklerde önemini korumayı sürdürdüğünün altını çizdi.

  Kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu söyleyen Dirican, hem kadın hem de erkeklerde üçüncü en sık görülen türün ise bağırsak kanseri olduğunu ifade etti.

  Erken tanı alan hastalarda tedavi şansı yüksek

  Dirican açıklamasında erken tanının önemine dikkat çekerken, tedavi şansının erken tanı ile yüksek olduğunun altını çizdi.

  “Ulusal Kanser Enstitüsü’nün önerileri ışığında yaşam ve beslenme alışkanlıkları konusunda tavsiyede bulunan Dirican, kanser gelişimini engelleye yardımcı olan ipuçlarını şöyle sıraladı:

  Sigara kullanmamak,

  Radyasyondan korunmak,

  Fiziksel aktivitede bulunmak,

  Obeziteden kurtulmak,

  Hepatit B ve HPV aşısı olmak,

  Yoğun UV ışına maruz kalmamak

  Akdeniz diyetine uygun beslenmek

  Kanser tedavisinde bütünleyici yaklaşım önemli

  Dirican, açıklamasında günümüzde ileri aşamadaki kanserin tedavisinde önemli gelişmelerin olduğunun altını çizdi. Klasik kemoterapi tedavilerin ötesinde, immünoterapi ve hedefleyici ilaçlar ile kanserin tedavi edilebildiğini ifade etti.

  Bununla birlikte, artık kanserin biyolojik temelinin daha iyi anlaşılmasıyla, her hasta için ayrı tedavilerin planlandığını ve bireyselleştirilmiş tedavilerin ön plana çıktığını belirtti.

  Kanserin tedavisinin yanında unutulmaması gereken en önemli unsur bütünleyici yaklaşım olduğunu söyleyen Dirican, bu yaklaşımın neleri kapsadığını da anlattı. Buna göre, beslenme önerileri, psikolojik destek, yoga ve egzersiz gibi fiziksel aktiviteler ve faydası bilimsel olarak kanıtlanmış tamamlayıcı tıp uygulamaları bütünleyici yaklaşım içinde yer alıyor.

  Gıda takviyeleri reklamında oynayan ünlülere açık mektup

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ