28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Kanserden ölümler D vitamini sayesinde yüzde 13 azaldı

  Almanya Moleküler Onkoloji dergisince gerçekleştirilen araştırma D vitamininin kanser hücreleri ile mücadelede çok etkili olduğunu ortaya çıkardı.

  D vitamini

  Yapılan çalışmada, 50 yaşın üzerindeki kişilere verilen D vitamini takviyesinin, kanser sebebiyle ölümleri yılda yaklaşık 30 bin azalttığı tespit edildi.

  Dünyada her yıl ortalama 10 milyon kişi kanser nedeniyle yaşamını yitirirken bu sayısının 2040’lı yıllara gelindiğinde 17 milyona ulaşacağı öngörülüyor.

  Kanser vakalarının geçen her gün artması nedeniyle Alman bilim insanları araştırmalarına ağırlık verdi. Bu kapsamda Almanya’da yapılan çalışmanın sonucunda D vitamininin kanseri önlemede önemli bir etkiye sahip olduğu ortaya çıktı.

  Ölümleri yüzde 13 azaltıyor

  50 yaş üstündekiler üzerinde yapılan araştırmaya göre, D vitamini kanser sebepli ölümleri yüzde 13 azaltıyor. Almanya’da her yıl yaklaşık 250 bin kişi kanserden yaşamını yitirirken, bu rakam yaklaşık 30 bin kişiye denk geliyor.

  Konuyla ilgili olarak kanser araştırmaları uzmanı doktor Tobias Niedermaier de vitaminlerin aynı zamanda büyük bir tasarruf da sağlayacağına işaret etti.

  Tasarruf miktarı yıllık 250 milyon euro

  Niedermaier, her kanser hastasının yıllık 40 bin euro (330 bin TL) tedavi ve ilaç maliyeti olduğunu belirtti. D vitamininin ise yıllık maliyetinin 25 (220 TL) euro olduğunu ayrıca 30 bin kişinin kanserinin önlenmesinin ise yaklaşık 250 milyon euro (2,2 milyar TL) tasarruf sağlayacağını ifade etti.

  Bununla birlikte, devamlı artan kanser hastalarının maliyetinin ve ayrıca ilaçların fiyatlarının da artacağını göz önünde tutan Alman araştırmacılar, D vitamini sayesinde hem kişileri kanserden koruyabileceklerini, hem de büyük bir tasarruf sağlayabileceklerini ifade etti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ