14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Kamuoyu bu soruların cevabını bekliyor: Ölenlerden kaçı aşısız? Hastanede tedavi görenlerin yüzde kaçı aşılı..?

  Koronavirüse yakalananların sayısı her gecen gün artarken, kamuyou aşılarla ilgili bazı soruların yanıtını arıyor.

  Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, ölenlerden kaçı aşısız? Hastanede tedavi görenlerin yüzde kaçı aşılı? Son dönemde ortaya çıkan vakaların kaçı aşısızlar arasında görüldü? gibi sorular vatandaşların aklını kurcalıyor. Bu sorular yanıt bulduğu taktirde aşılama oranının daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

  Bakanlık tarafından açıklanan güncel verilere göre özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde aşılama oranı oldukça düşük. Son rakamlara göre de, en az aşı yapılan illerin başında yüzde 35’lik oranla Bitlis geliyor.

  Bitlis’i yüzde 36.1’lik oranla Şanlıurfa, yüzde 37.4’le Mardin takip ediyor. Bu illerin ardından da Siirt, Diyarbakır, Muş, Batman, Bingöl, Gümüşhane ve Iğdır geliyor. Bu şehirlerde yüzde 75 düzeyinde aşılama oranlarına ulaşabilmesi için insanların nasıl ikna edileceği konusu belirsiz.

  DSÖ’den çağrı: Çocukları aşılamayın, aşıları bağışlayın
  DSÖ’den çağrı: Çocukları aşılamayın, aşıları bağışlayın

  ZORUNLULUK YERİNE TEŞVİK

  Bilim Kurulu’nun 14 Temmuz’da yapılan toplantısında aşılama oranlarını arttırmak için öneriler görüşülmüştü. Bu toplantı sonunda maç, tiyatro, sinema ve AVM’lerin yanında kalabalık ve kapalı ortamlarda yapılan toplantı, düğün, kına, konser, kongre, dernek toplantısı gibi etkinliklere aşı olmayanların alınmaması önerisi öne çıkmıştı.

  Sağlık Bakanlığı’nın ise aşılama oranlarının artırılması için zorunluluk yerine teşvik etme sürecini benimsediği ve bu çerçevede hareket etmeye öncelik verdiği belirtiliyor.

  KABİNEDE DE KONUŞULACAK

  1 Temmuz’da kısıtlamaların tamamıyla kaldırılmasının ardından gelinen son nokta Bayramdan sonra yapılacak ilk kabinede değerlendirilecek. Yapılacak ilk kabine toplantısında ise aşılamada gelinen nokta, koronavirüs vakalarında yaşanan artışlar, illerde salgının durumu değerlendirilecek ve alınması gereken kararlar masaya yatırılacak.

  Sonbahar aylarıyla birlikte salgının seyrinde yaşanabilecek gelişmelerin eğitim-öğretimi etkilememesi için alınabilecek tedbirlerin kabine toplantısında gündeme gelmesi bekleniyor.

  YANIT ARAYAN SORULAR

  Koronavirüsle mücadelede bu sorular yanıt bekliyor:

  1. Aşı olmayanları ikna etmek için ünlülerin de yer aldığı kampanyalar yapıldı. Ancak daha etkili ikna çalışması için başka nasıl yöntemler yol izlenecek?

  2. Son dönemde ortaya çıkan vakaların kaçı aşısızlar arasında görüldü? Hastanede tedavi görenlerin kaçı aşılı?

  3. Ölenlerden kaçı aşısız, tek doz veya çift aşılı açıklanacak mı?

  4. Aşı olmayanlara yönelik sosyal kısıtlamalar düşünülüyor mu?

  5. Herkesi teşvik etmek için aşı olanlara neden ödül verilmiyor?

  6. Aşı olanlarla olmayanlar virüsten nasıl etkileniyor, hastalığın seyri farklı mı?

  Aşı karşıtı ABD’li koronavirüsten yaşamını yitirdi

  Sosyal medya hesabı kaç yaşında açılmalı?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ