28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Kademeli normalleşme için illerin risk puanı nasıl hesaplanacak?

  Kademeli normalleşmeye geçiş ile ilgili süreçte illerin puan durumu etkili olacak. İllerde 4 kritere göre puanlama yapılacak.

  Kademeli normalleşme 1 Mart’ta başlayacak. Kademeli normalleşmeye geçiş ile ilgili süreçte illerin puan durumu etkili olacak. İllerde 4 kritere göre puanlama yapılacak.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerin risk durumunun renklerle tanımlanacağını belirtti. İller vaka sayılarının nüfuslarına oranı doğrultusunda “düşük riskli“, “orta riskli“, “yüksek riskli” ve “çok yüksek riskli” olarak gruplandırılacak.

  Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller düşük riskli“,
  Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller “5 orta” riskli,
  Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller “yüksek riskli”,
  Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller ise “çok yüksek riskli olarak belirlenecek.

  Maviye dönen illerde normalleşme başlayacak

  Düşük riskli iller mavi, orta risk sarı ve yüksek risk turuncu çok yüksek risk kırmızı iler belirlenecek. Maviye dönen illerde normalleşme başlayacak.  Her il kendi normalleşme kararını verecek. Risk yükseldikçe tedbirlerde artırılacak. Kararlar 2 haftada bir yenilenecek.

  Puanlama 4 kiritere göre yapılacak

  Puanlama yapılırken, illerdeki 7-14 günlük vaka sayıları, testte pozitiflik oranları, yoğun bakım doluluk kapasiteleri ile servislere yeni hasta yatış durumu ve illerdeki aşılama durumunu göz önüne alınacak.

  Belirlenen risk grubuna göre her il kendi tedbirleri için karar alacak. Normalleşmeye geçişte kısıtlamaların kaldırılması ile ilgili bilgiler önceden vatandaşa bildirilecek.

  “Karadeniz mutasyonu” ihtimaline genetik takip önerisi

  Bartın’da kademeli normalleşme başlıyor

  Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, eklem hastalarının umudu oldu

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ