28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  KAÇUV 15 Şubat’ta köprüleri sarı ışıkla renklendiriyor

  15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü nedeniyle Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) erken teşhisin önemine dikkat çekmek için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü sarı ışıklarla renklendiriyor.

  Her 3 saatte bir çocuğa kanser teşhisi konuluyor

  Türkiye’de her 3 saatte 1 çocuğa yılda 3 bin 500 çocuğa kanser teşhisi konuluyor. Bu sayı nükslerle birlikte 5 bine ulaşıyor. Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü’nde çocukluk çağı kanseri ile ilgili farkındalık yaratmak ve erken teşhisin önemine dikkat çekmeyi hedefliyor. KAÇUV bu amaçla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü sarıyla ışıklandırıyor. 15 Şubat’ta sarı ışıklandırma ile renklendirilecek her iki köprü de 1 hafta boyunca sarı renge bürünecek.. Ayrıca, 17 alışveriş merkezinde bulunan LED ekranlarda bilgilendirme yapılarak, 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü’ne dikkat çekilecek, farkındalık yaratılmaya çalışılacak.

  KAÇUV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İnci Yıldız

  3 yaş altı çocuklarda kanser vakaları artıyor

  KAÇUV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İnci Yıldız, 3 yaş altı çocuklarda kanser vakalarının sayısında her yıl artış yaşandığını vurguladı. Başkan Prof. Dr. İnci Yıldız, çocukluk çağı kanserlerinde erken teşhis kadar tedaviye ulaşabilmenin de büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

  Hastaların yüzde 80’i iyileşiyor

  Prof. Dr. Yıldız sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün çocukluk çağı lösemisinden eskisi gibi korkmuyoruz. Geçtiğimiz 30 yılda görülen vakaların yüzde 20’si iyileşirken, bugün yüzde 80’inden fazlası iyileşiyor. Çocukluk çağı kanserleri erişkin kanserlerinden türleri, tanı yöntemleri ve belirtileri bakımından ayrışıyor. Erişkinlerdeki gibi yerleşmiş tarama testleri olmadığından erken tanı alabilmeleri için ebeveynler tarafından bulgu ve belirtilerin bilinmesi büyük önem taşıyor. Bu nedenle çocukluk çağı kanserleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor” diyor.

  Bağış için:

  KAÇUV’a destek olarak çocuklara umut olmak isteyenler aşağıdaki hesap numarasından, bagis.kacuv.org üzerinden veya UMUT yazıp 5686’ya kısa mesaj göndererek bağış yapabiliyor:

  Kanserli Çocuklara Umut Vakfı
  Denizbank Zincirlikuyu Şubesi
  Hesap No: 439719
  IBAN: TR08 0013 4000 0004 3971 9000 04

  Anne sütü bebeği Kovid-19’dan koruyor

  Çocuklar için Covid aşısı geliyor, ama yaza…

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ