14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Johnson & Johnson’dan Türkiye açıklaması: Güneş kremlerinde kanserojen madde çıkmıştı

  Johnson and Johnson'ın ürettiği güneş kremlerinin bazılarında kanserojen madde olan benzene rastlanmıştı. Şirket, söz konusu ürünlerin Türkiye'de satışta olmadığını açıkladı

  Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanılması tavsiye ediliyor.

  Bünyesinde pek çok ünlü markayı barından Johnson & Johnson’ın bazı güneş kremlerinde kansere neden olan benzen maddesi tespit edilmişti.

  Bunun üzerine firma dünya genelinde aerosol güneş kremlerini toplatmıştı. Son olarak şirketten Türkiye açıklaması geldi.

  Johnson & Johnson kanserojen madde içeren aerosol gübeş koruyucu ürünlerin Türkiye’de satılmadığını belirtti.

  Johnson & Johnson Aveeno Protect, Refresh aerosol güneş kremi ile Neutrogena markası altındaki Beach Defense aerosol, CoolDry Sport aerosol, Invisible Daily Defense aerosol ile UltraSheer aerosol güneş kremlerinde düşük düzeyde de olsa benzen tespit edildi.

  BENZEN NEDİR?

  Benzen, aren veya aromatik hidrokarbonlar olarak adlandırılan organik bileşikler sınıfının en basit üyesidir. Renksiz, alevlenebilen bir yapıya sahiptir.

  Araba tamiri, baskı ve boya sektöründe çalışan dünya çapında milyonlarca işçinin maruz kaldığı bir kimyasal olan benzene pek çok kişi zayıf havalandırılan fabrikalarda, atölyelerde yapıştırıcı, çözücü ve temizlik maddeleri nedeni ile maruz kalmaktadır.

  BEBEK PUDRASINDAN CEZA ALMIŞTI

  Johnson & Johnson’a kısa süre önce bebek pudrası nedeniyle ceza verilmişti. Bebek bakımı ürünleri dünya genelinde satılan firmaya, kansere yol açan asbest maddesi ile karıştırılmış talk bazlı bebek pudrası nedeniyle, daha önce Missouri’nin St. Louis Mahkemesi’nce verilen 2,1 milyar dolarlık ceza, temyiz mahkemesi tarafından da onandı. (Kaynak: NTV)

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ