28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  İstanbul’da sivrisinek kabusu büyüyor!

  Daha önce Avcılar'da çocukları ısırarak kollarından yaralar çıkmasına sebep olan sivrisinekler şimdi birçok ilçenin kabusu oldu.

  Sarıyer’de oturan ilçe sakinleri de sivrisineklerden şikayetçi. Ferah Evler Mahallesi sakinleri, sivrisinek sokmaları nedeniyle çocuklarında yaralar oluştuğunu söylerken yapılan ilaçlamaların yetersiz kaldığını öne sürdü. Ara sokak ve parklarda da ilaçlama yapılmasını isteyen mahalle sakinleri, evlerinin camlarına sineklik takarak önlem almaya çalıştı.

  İstanbul’da sivrisinek paniği

  ”ÇOCUKLARDA İZLERİ GÖREBİLİYORUZ”

  30 yıldır Ferahevler Mahallesi’nde ikamet ettiğini belirten Bülent Demirci, “Çocuklarda özellikle izleri falan görebiliyoruz. Çok rahatsız edici oluyor. Benim de 3 tane çocuğum var. İki dakika duramıyoruz, aşırı derecede sivrisinek var. Çocuklarımız var ve sivrisinek deyip geçmemek lazım, bulaşıcı hastalık da olabilir. Çocuklarımızda kaşınmaktan dolayı yara ve iltihaplanma da oluyor” dedi. Daha fazla ilaçlamanın yapılması gerektiğini söyleyen bir başka mahalle sakini, parklar ile çıkmaz sokakların da ilaçlanmasını istedi.

  ”ISIRINCA BİR HAFTA İLERİ GEÇMİYOR”

  Bir diğer mahalle sakini Ahmet Sarıkaya da, “Sarıyer bölgesi yeşil olduğu için genelde oluyor. İlaçlama yapılıyor ama yetersiz kalıyor. Değişik bir sinek, diğerlerine benzemiyor” ifadelerini kullandı. 9 yaşındaki bir çocuk ise, “Bizim bahçede sinek dolu. Herhalde yuva yapıyorlar. Isırınca bir hafta falan geçmiyor izleri. İlaçsız bahçeye inemiyoruz. Değişik bir sinek” ifadelerini kullandı.

  İBB SMS İLE UYARDI

  Öte yandan İBB İstanbul halkını SMS ile uyardı. İBB tarafından vatandaşlara gönderilen mesaj şu şekilde: “Değerli İstanbullular, belediyemiz, göl, dere gibi büyük alanlarda sivrisinekle mücadele etmektedir. Bidon, havuzlar ve saksı altlığı gibi su birikebilen alanlar sivrisinekler için iyi bir üreme kaynağıdır. Bir bardak suda çevreyi rahatsız edecek kadar sivrisinek üreyebilmektedir. Sivrisineklerle hep birlikte mücadele edelim” denildi. Mesajın sonunda bir de bir animasyon filmi linki paylaşıldı.

  Sivrisineklerin üreme alanlarının gösterildiği animasyon filminde “Sivrisineklerin üreme alanlarının yüzde 80’i insan eliyle oluşur” gibi bilgilere yer verildi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ